avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate octaviamedrea

Activitate octaviamedrea

Poate si asta e o problema (sau nu), dar politistul nu i-a dat sotului meu procesul verbal. De aceea nu va pot spune cuvant cu cuvant ce scrie acolo...
Eu va multumesc pentru timpul acordat si o sa revin sa va anunt daca lucrurile stau bine sau nu.
O seara placuta va doresc!
In proces este scris faptul ca a circulat avand cupola pe masina. A fost pe OCUPAT cat timp a avut client in masina, iar dupa ce a lasat clientul, a trecut pe LIBER si a vrut sa se intoarca in localitatea in care este autorizat sa circule in regim de taxi. Atat!
Politistul care l-a oprit s-a grabit sa-l acuze ca face taxi in alta localitate si l-a intrebat daca vrea sa mai ''ciupeasca'' niste curse.
Mi se pare aberant motivul cupolei. In plus, niciunul dintre colegii lui nu au auzit de chestia asta, ca trebuie data cupola jos pana cand ajung in localitatea in care sunt autorizati sa faca taxi.
Am o cunostinta care lucreaza in cadrul politiei si am intrebat-o despre existenta acestei legi si va spun ca l-am facut ''sah mat''. Ori nu exista o astfel de lege, ori legatura mea din politie nu prea cunoaste legea...
De aceea am decis sa cer parerea unei persoane competente si am apelat la dvs.

Buna seara!
Am o intrebare la care nimeni din acest domeniu nu poate sa-mi rasp a unda.
Sotul meu este taximetrist. Astazi, un coleg din breasla l-a solicitat pe sotul meu pt o comanda, deoarece el era deja ocupat. Sotul meu a acceptat comanda. Trebuia sa duca respectivul client in alt oras, la 12 km distanta de orasul in care locuim noi.
A dus clientul, iar la intoarcere a fost oprit de politie si amendat pt ca AVEA CUPOLA DE TAXI PE MASINA. L-au controlat de acte, a fost in regula. L-au controlat de trusa medicala, de triunghiuri, din nou a fost in regula. I-au dat 5000 RON amenda pt ca avea cupola de taxi asezata pe plafonul masinii. Pur si simplu se intorcea in orasul in care este autorizat sa faca taximetrie.
In fine, politistul care l-a oprit i-a luat actele si s-a dus la masina, apoi s-a intors cu un proces verbal in care i se dadea amenda de 5000 RON pt cupola, proces verbal pe care sotul meu a refuzat sa-l semneze pt ca, in aproape 10 ani de taximetrie, nu a intalnit asa ceva.
Am cautat pe internet o lege care sa ma informeze ca nu e permisa circularea in regim de taxi intre localitati cu cupola deasupra, dar nu am gasit.
Poate ne puteti ajuta. 5000 RON reprezinta pt noi o suma imensa...
Ce putem face?
Asteptam un raspuns.

Multumim!