avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate oanaoancea

Activitate oanaoancea

firma de la care doresc sa cumpar un alt apartament in rate este o asociatie care a construit mai multe blocuri in oras si le ofera spre vanzare prin banca sau direct prin ei.eu am ales cumpararea direct prin ei deoarece este pe o perioada mult mai scurta de timp si au comisioane mult mai mici decat cele fata de banca,klar rata lunara este mai mare fata de cea pferita de banca dar calculul final este mult mai mic.se face in prima faza un contract de promisiune la notar iar in momentul achitarii intregi ai apartamentului se face contractul de vanzare cumparare.

creditorul acestei firme de la care doresc sa i-au acest apartament nou mi-a spus ca atata timp cat nu se face contractul de vanzare cumparare banca nu are acces la el.mama mea are 52 de ani nu cred ca pot pune in calcul un deces,insa as fii dorit sa il pun pe numele ei deoarece eu fii mai mult plecata in caz de orice sa fie ea proprietarul nu eu.dar acum ca imi spuneti si dumneavoastra voi incerca sa fac in asa fel sa il i-au pe numele meu,am fost sfatuita de mai multe persoane dar intotdeauna ma intereseaza mai multe pareri.
va multumesc tare mult pt toate informatiile oferite.
as mai avea o intrebare ,cam cat dureaza o astfel de executare silita?care este procedura mai exacta si ce termen avem noi de a parasi apartamentul?
eu lucrez in strainatate castig mai mult de acei 800 de euro insa rata normal inainte ca acest contract sa ajunga la executor a fost de 260 de euro.eu am platit 800 deoarece am vrut sa mi se acopere si restanta de 7 luni de zile,lucru care s-a intamplat deci restanta este acoperita din luna iunie anul trecut spun ei insa totalu sumei este in continuare la fel de mare ca si acum un an de zile si mi s-a spus sa nu mai virez nici un banutz catre banca deoarece procedura de executare este in desfasurare si ca in urmatoarele 2 luni va avea loc prima licitatie. in consecintza am platit un an de zile mai mult de o gramada de bani ca sa ajung oriucum la executare. as fii preferat ca de la inceput sa mi se spuna ca nu am nici o sansa mai de ami pastra apartamentul si acum eram cu niste banutzi in buzunar


asta este cea mai mare problema in situatia asta ca nu s-a semnat nimik totul s-a facut doar telefonic adika doar pe vorbe deoarece mi s-a spus ca nu este nici un act ce se poate face mai intr-o astfel de situatie insa sa stau linistita ca va fii in regula atata timp cat ma tin de platile promise.


va rog frumos sa mai imi spuneti cam cat dureaza o astfel de procedura de executare pentru ca eu mi-am pierdut orice speranta de a mai imi putea pastra apartamentul.
banca imi repeta in continuare ca nu e deloc nici in favoarea lor de vinde apartamentul pentru ca nu cred ca vor reusi sa scoata suma restanta toatala de pe acel apartament.
eu doresc acum sa cumpar un alt apartament spunetiumi va rog daca au dreptul de a se lua si de acel imobil,il cumpar in rate dar nu prin banca (creditul la banca este pe numele mamei mele iar acest nou imobil as dori sa il iau tot pe numele ei dar care nu va fii trecut pe numele ei decat peste cca 8 ani cat va fii platit in intregime),firma de la care cumpar acest nou imobil m-au asigurat ca banca nu are ce sa faca cel putin atata timp pana nu se va semna contracut de vanzare cumparare.sa risc sa il pun pe numele mammei sau este mai sigur daca il iau pe numele meu?

da platesc rata lunara dar pana sa incep din nou a plati cum am precizat si mai sus am ramas in urma cu platile am avut o restantza de 7 luni de zile.
este vorba de un credit ipotecar scos in anul 2008.In anul 2010 pe o perioada de aproximativ 7 luni nu am putut face nici o plata catre banca.decembrie 2010 am facut o intelegere de plata cu un asa nume executor bancar care m-a asigurat ca daca incepand cu luna ianuarie 2011 si pana in iunie 2011 voi plati lunar 800euro toata situatia se va reglementa si se va face o restructurare de credit urmand ca totul sa revina la normal. bineinteles ca nu s-a intamplat asa ,in iunie mi s-a spus sa continui cu acele plati pana in momentuöl in care voi acoperi toata dobanda acelui credit si atunci voi avea o sansa mai mare de restructurare de credit.am trimis in continuare pana in luna noiembrie 2011 cand am constatat ca suma totala datorata fata de banca a scazut cu doar 200euro dupa aproape un an de zile a cate 800 euro lunar.
cu toate astea oricum am fost dispusa sa imi fac platile in continuare dar mi s-a transmis ca totusi nu mi se poate oferi nici o garantie ca acel apartament nu va ajunge candva la licitatie,mi s-a propus sa trimit bani in continuare dar in acelasi timp sa ma gandesc ca oricum riscul de executare silita ramane.
toata situatia asta imi suna extraordinar de tampita deoarece explicatia primita am luato in felul urmator:platestene tu 800 de euro 'chirie' pe luna si in momentul in care vom ajunge la un pret bun pt piata te scoatem afara si iti vindem apartamentul cu 2bani.

este normala aceasta situatie?pot face ceva impotriva ei sau cel mai bine e sa imi fac bagaju si sa plec?banii trimisi in ultimul an pot sa ii uit?