avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate Florinstanescu

Activitate Florinstanescu

Am facut deja plangere penala in data de 23.12.2010. Procuratura a hotarat neinceperea urmaririi penale pe motiv ca au trecut mai mult de 60 de zile de la data somarii domnului X sa restituie masina pana la realizarea plangerii penale. Am facut si contestatie la aceasta hotarare si procuratura din nou a considerat ca hotararea de neurmarire penala este corecta din aceleasi motive.
In aceste conditii ce e de facut?
In 21.02.08 am facut o intelegere cu un anume X pentru a-i vinde firma la pretul de 9600euro. Societatea are 2 taxiuri. Intelegerea a fost facuta in scris, un document de mana semnat de mine si de el, atunci el a achitat 600 euro. Urma sa se faca transfreul partilor sociale in maxim 2 saptamani (fapt nespecificat in scris). A mai fost specificat in scris faptul ca fiecare zi de intarziere se penalizeaza cu 0,2% .
In acel moment a inceput si o colaborare cu numitul X. Societea a angajat soferi la recomandarea lui au fost alese dispecerate recomandate de el, etc. Adica considerand ca va prelua firma am adoptat politica recomandata de el.
Cunoscand soferii angajati, el i-a determinat sa aduca incasarile si documentele la el. O perioada buna de timp el a preluat incasarile si documentele si le aducea la sediul firmei. La un moment dat cand a incetat sa mai aduca incasarile si documentele. In aceste conditi in 18.12.10 am sunat soferii si le-am spus foarte ferm ca trebuie sa predea incasarile si documentele la firma. Acesta a fost momentul in care a incercat sa ia masinile. A avut o disputa cu unul dintre soferi dar acesta nu i-a dat masina, A reusit totusi, probabil cu acordul soferului sa intre in posesia uneia dintre masini. Astfel o masina impreuna ceasul de taxi a ramas la numitul X.
Cum procedez sa recuperez masina.