avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate marmota1

Activitate marmota1

Va scriu aici pt. ca am un prieten care se confrunta cu urmatoarea situatie:

A scris (el zice ca nu a scris) pe site-ul unei televiziuni cateva randuri despre o persoana (securist, labil psihic si mai multe...)

1. poate persoana careia s-a adresat aceste cuvinte sa intenteze proces de calomnie?
2. daca da care sunt sansele sa castige "calomniatul" si care ar fi repercursiunile pt cel care a calomniat ?
3. el zice ca administratorul siteului a dat ip-ul, desi nu cred asta pt ca nu ar da asa la oricine ip-ul unui post (zic eu). Merge la cacialma pt ca deja a trimis o scrisoare (atentie a facut presiuni !) in care spune ca are ip-ul de la administrator si ca este a persoanei in cauza. Voi ce crede-ti? Are cum sau merge pe cacialma?
4. cat este de greu sa demonstrezi prin ip ca acel post a fost scris de el ??? ( aici va rog sa-mi raspunde-ti cat mai detaliat daca se poate !!)
5. poate sa-l dea in judecata pe cel care a scris scrisoare prin care il acuza ca el a facut calomnia ?? (eu asa l-am sfatuit dar ii este frica ca daca il da in judecata va intenta procesul de calomnie)
6. daca a fost postat in 2011 se aplica legea din 2011 NU? Adica atunci insulta si calomnia nu erau incriminate de lege nu ?????

Rog un raspuns urgent deoarece vreau sa-l linistesc pe prietenul meu !

Multumesc anticipat.