avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1369 soluții astăzi
Forum Activitate PatriP

Activitate PatriP

Pot fi urmari pentru mine daca lipsesc, care sa ma afecteze la viitoarele locuri de munca?
Mai are rost sa-mi depun o cerere de lichidare?

Multumesc frumos
Va multumesc foarte frumos pentru raspuns
Vreau sa va spun ca din pacate am depus deja demisia cu data de azi, nu am mentionat in demisie ca am anuntat cu ceva timp in urma ca vreau sa plec si pe demisie scrie ca inceteaza contractul de munca in data de 02.04. In acest caz chiar nu pot sa fac nimic?
Buna seara,

Sunt angajata la o banca si am anuntat acum o saptamana ca vreau sa plec dar la insitentele directoarei nu mi-am depus demisia imediat ( a vrut sa gaseasca un motiv pentru care sa nu fie ea trasa la raspundere, avand in vedere ca i-a mai plecat un om de pe aceeasi pozitie)
Azi am vrut sa-mi depun demisia cu acordul partilor, pt ca asa discutasem in prealabil cu Dna directoare, dar azi nu a mai acceptat si m-a pus sa semnez demisia cu 20 de zile lucratoare preaviz. Tot azi am primit o oferta de la o alta companie la care am fost la interviu si mi s-a spsu ca dc accept oferta au nevoie de mine spatamana asta, altfel pierd oferta. Cum pot in aceasta situatie sa plec mai repede de la actualul loc de munca?
Am incercat sa discut cu Dna Director sa-i explic situatia si de ce vreau sa plec mai repede dar mi-a spus ca este "neinteresant"
Se poate depune cerere de lichidare conform art. 55 lit. B si sa plec la data depunerii cererii de lichidare?

Va multumesc anticipat