avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate simplitate

Activitate simplitate

Buna ziua,

Unchiul meu,in urma unor analize a fost diagnosticat anul trecut cu ciroza hepatica B.
S-a depus dosarul pentru intrferon si nici dupa 10 luni nu s-a aprobat in ideea in care el inca lucreaza are 45 de ani si a cotizat ca orice bun ctatean.Anul acesta in urma unor analize pt a vedea stadiul bolii s-a constatat ca boala a avnasat foarte repede si a ajuns intr-un stadiu ...ciroza hepatica cu virusul B A3F4.Tine regim strict alimentar dar fara medicamente pt ca nu i s-a aprobat inca.Doctora ia schimbat de urgenta tratamentul si l-a dat la "Urgenta" pt verificare a se aproba in maxim o luna.Spuneti-mi cine este de vina pt aceasta situatie?De ce nu s-a propus pensionarea sau urgentarea dosarelor pt a nu se ajunge aici? Ce ne sfatuiti?
freeelis a scris:

Daca preavizul a inceput in 01.03.2012 , atunci ultima zi a acestuia este data de 28 .03.2012 ... termenul de depunere a actelor la somaj este de 10 zile de la data incetarii c.i.m. in conditiile in care doriti ca plata ndemnizatiei sa se faca de la data incetarii c.i.m.


Multumesc
Mi s-a spus ca preavizul a inceput cu data de 01-03-2012,si inseamana 20 zile si ca as' mai avea o perioada la dispozitie dupa acest preaviz in care pot depunde dosraul pt somaj.Nu am semnat nici un preaviz pana in prezent.Sa inteleg ca nu este adevarat?
tudorvaleriu a scris:

1. Ati stat cam mult de cand nu mai lucrati si asta a fost in defavoarea dvs.

2. Aveti mai bine de 12 luni de cand ati incetat raporturile de munca si nu veti mai putea beneficia nici de indemnizatie de somaj.

3. Luati legatura cu ITM sa se uite in Revisal sa vada daca aveti incetarea contractului individual de munca si sa va spuna ce si cum puteti proceda in continuare.



IMI CER SCUZE AM GRESIT ANUL.AM LUCRAT DIN 20-02-2011 PANA LA DATA DE 01-03-2012.SEFII MA AMANA IN CONTINUARE.
Buna ziua.M-am angajat ca o frirma anul tercut in 20-02-2011.In data de 28 februarie am fost anuntata verbal ca punctul de lucru unde lucrez se va desfiinta.Ultima zi lucrata in cadrul acestei firme a fost 01-03-2011.Mi s-a comunicat voi fi contactata cu privire la actele pentru jomaj si lichidarea.Dupa o saptamana am sunat la contabila firmei sa vad ce se intampla cu actele mele si mi-a spus ca nu s-a luat inca o decizie in ceea ce ma priveste si ca dansa nu ma poate ajuta fara acordul conducerii.De lichidare nu stiu nimic.
In acest caz ce drepturi am..unde trebuie sa ma adresez si ce trebuie facut?Mentionez ca stiu ca au avut ceva probleme financiare dar am vb cu dansii au spus ca se va rezolva..ca sunt platite toate taxele si impoz pt mine insa eu nu cred.Preaviz nu am semnat,demisie nu am semnat.
Multumesc