avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1401 soluții astăzi
Forum Activitate george_adrian_cj

Activitate george_adrian_cj

Am inchiriat un imobil pe o perioada de un an , iar in contractul de inchiriere nu exista nici o clauza de retentie a bunurilor pentru neplata chiriei .
Una din clauze reziliaza contractul la 15 zile de la neplata chiriei , aceasta fiind si ziua in care proprietarul imobilului a schimbat codul de la alarma / chei .
Practic am ramas cu o restanta de 45 zile de chirie , si bunuri de o valoare mult mai mare in interiorul imobilului .
Pot sa imi recuperez bunurile din imobil ?
Exceptand cazul in care mi-as permite sa platesc chiria aferenta celor 45 zile .
Va multumesc !
"se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
...
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei
"

Se poate prezenta la examen , in Romania . Nu ? Dar eu doresc sa dobandesc permisul in alta tara . Iar mie mi-a fost anulat permisul , nu suspendat dreptul de a conduce pe teritoriul Romaniei ( cel putin nu este specificat asta nicaieri ) . Astfel nu detin 2 permise , detin un singur permis dobandit in Republica Moldova , un buletin moldovenesc ( pentru ca e nevoie de flotant acolo ) , iar asta conform legii mi-ar da dreptul de a conduce 90 zile in Romania , apoi sa ma intorc in Moldova , sau sa dobandesc un permis de conducere romanesc.
Buna ziua ,
Permisul mi-a fost anulat in Romania pentru conducere autovehicul neinmatriculat si fuga de la locul accidentului ( fara victime ) si am primit 1 an si 8 luni inchisoare cu suspendare .
Din cunostintele mele , este interzis prin lege sa deti 2 permise simultan , dar avand in vedere ca cel romanesc este anulat ( nu suspendat ) , doresc sa obtin un nou permis de conducere in Republica Moldova si astfel voi avea un singur permis care imi da dreptul sa circul in Romania timp de 90 zile .
In acest caz , daca voi fi oprit pe viitor de politie , constuie infractiune ? sau contraventie ?