avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters245248

Activitate ContSters245248

Răspuns la discuția Refuz program vizita
Am stat foarte mult de vorba cu ea si imi spune ca se plictiseste foarte tare cu tatal ei si nu mai suporta sa-l vada cum doarme in timpul zilei si ea daca doreste ceva nu are cu cine sa vorbeasca. Avand 9 ani am considerat ca pot sa-i explic ce inseamna sa mergem la un psiholog si mi-a raspuns ca ceea ce mi-a povestit mie o sa povesteasca si acolo. Mi-a spus asa: "Nu mai vreau si gata. Ma obligi? O sa spun peste tot ca ma obligi sa ma duc la tati"
Eu am o relatie foarte apropiata cu fiica mea. Nu este un copil introvertit.
Va multumesc mult pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Refuz program vizita
Asa l-am rugat si eu. Sa o lasam sa se linisteasca si apoi lucrurile poate vor sta altfel. Presiunea pe care o exercita asupra ei, inclusiv fostii mei socri, care au cautat-o si la scoala, nu cred ca este benefica. Dar... nu pot sa ma fac inteleasa si nu stiu ce pasi sa urmez. Ma gandesc sa ma adresez protectiei copilului, dar nu stiu daca procedez corect.
Răspuns la discuția Refuz program vizita
Am avut mai multe discutii cu tatal, chiar si saptamana trecuta cand ne-am intalnit toti trei.
Refuzul ei este manifestat de acum 2 ani, dar am convins-o in mai multe randuri ca este nevoie sa tina legatura si cu tatal ei. Pana la urma a inteles si se ducea la vizite. Acum, insa, refuzul ei este categoric. Tatal ei insista sa mergem cu ea la un psiholog.
Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema delicata si am nevoie de un sfat.
Fetita mea in varsta de 9 ani, refuza sa mai mearga in vizita la tatal ei, vizita hotarata in urma unei decizii de divort in urma cu 5 ani.
Mentionez ca avem custodie comuna si fetita are stabilit domiciliul la mine. In decizia de divort, tatal are drept la vizita in fiecare sambata, cate 4 ore, insa in urma unei intelegeri verbale, fetita a stat toata ziua si uneori tot sfarsitul de saptamana.
Cum ma sfatuiti sa procedez in aceasta situatie?
Buna ziua,
Ma confrunt cu o problema delicata si am nevoie de un sfat.
Fetita mea in varsta de 9 ani, refuza sa mai mearga in vizita la tatal ei, vizita hotarata in urma unei decizii de divort in urma cu 5 ani.
Mentionez ca avem custodie comuna si fetita are stabilit domiciliul la mine. In decizia de divort, tatal are drept la vizita in fiecare sambata, cate 4 ore, insa in urma unei intelegeri verbale, fetita a stat toata ziua si uneori tot sfarsitul de saptamana.
Cum ma sfatuiti sa procedez in aceasta situatie?