avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1644 soluții astăzi
Forum Activitate roxanik81

Activitate roxanik81

Buna ziua! Am o fetita de 13 ani a carei pensie alimentara a fost stabilita acum 10 ani in urma divortului si este in valoare de 75 ron. Dupa divort tatal ei a plecat in Spania si nu s-a mai intors fiind acum rezident in Spania. Am intentat actiune pentru recalcularea pensiei . Instanta a cerut comisie rogatorie pentru aflarea venitului net al acestuia, avand adresa si dovada ca acesta are pfa in domeniul activitatii de constructii pe care o desfasoara. Am avut pana acum doua termene la care nu am primit raspun deoarece acesta refuza sa se prezinte in fata instantei. Am primit la dosar confirmarea de primire a citatiei semnata personal de acesta. Acum am cerut pentru a treia oara comisie rogatorie pentru aflarea venitului net si asteptam raspuns la urmatorul termen. Intrebarea mea este: de cate ori are dreptul sa nu se prezinte in fata instantei? Ce este de facut in situatia in care el nu se prezinta niciodata si nu vrea sa faca cunoscut venitul net?
Tatal ii va cumpara bilet dus-intors si data de plecare si intoarcere va fi cea de pe biletul e avion. Vor trebui si acte la notar pentru persoana care o va insoti ?
Sunt divortata de 7 ani si am o fetita de 11 ani care in urma divortului a ramas la mine, prin decizie irevocabila, in decizie nu este mentionat ca tatal are drept de vizita ci doar pensia care trebuie sa o plateasca. Tatal fetitei este stabilit in Spania cu rezidenta de 5 ani acolo. Mi-a propus sa las fata in vizita la el 2 saptamani in vacanta de vara, fata va fi insotita de o cunostinta. Ce acte sunt necesare ca fata sa poata trece in Spania fiind minora?