avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate luminitacoman

Activitate luminitacoman

Răspuns la discuția Partaj judiciar
Buna ziua,

in cazul in care nu fac cerere reconventionala, avand in vedere ca va trebui sa platesc taxa de timbru 3% din valoare, bani pe care eu nu ii am, ce pot pierde?!...ma pot obliga sa nu locuiesc acolo?!...mentionez sunt direct mostenitoare...nu pot cere in cadrul acestui proces ca parat fiind sa-i platesc sulta?
Va multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Partaj judiciar
va multumesc frumos pentru raspuns
Discuție Partaj judiciar
Buna seara,
Anul trecut cumnata mea si-a vandut cotele parti fara a se face dezmembrarea si fara a ma anunta(cumnata sau vecinul care a cumparat). Acum actualul coproprietar a intentat proces. Intrebarea mea este urmatoarea: eu fiind direct mostenitoare pot sa-i dau sulta cumparatorului? Adica pretul cu care a cumparat cotele parti de la cumnata mea? Daca da, in ce conditii il poate obliga Instanta sa primeasca sulta? Mentionez ca terenul cuprinde si imobil care nu poate fi partajabil...iar eu vreau sa locuiesc in casa parintilor mei...Va multumesc anticipat pentru ajutor/
Multumesc...noi cei 2 copiii abia am aflat de decesul tatalui facand cerere la Politie pt ai afla domiciliul si asa am aflat ca a decedat...urmatorul pas l am facut la Camera Notarilor de unde am aflat de aceste succesiuni
Multa sanatate si o seara linistita, va doresc!!!
va multumesc frumos pt raspunsul prompt...dar, daca deja a fost un bun vandut e clar ca nu mai poate fi recuperat...am inteles ca pe acel teren deja vandut incep sa construiasca...ce ma sfatuiti sa fac pana iau legatura cu un avocat...sa incerc sa o gasesc pe fosta sotie a tatalui?!...
Buna ziua, Tatal meu a fost casatorit de 2 ori...din prima casatorie au rezultat 2 copiii iar din a 2-a 1 copil. In anul 2003 tatal meu a decedat...in urma decesului au ramas bunuri mobile si imobile...in ianuarie 2005 sotia a deschis prima succesiune, iar in noiembrie 2005 supliment...mentionez ca in ambele Declaratiii sotia a declarat pe propria raspundere ca nu mai sunt alti mostenitori cu toate ca stia ca existam si eu si sora mea din prima casatorie...ciudat este si faptul ca nici macar pe propria fiica nu a spus ca exista...intre timp am fost la unul din imobile si am aflat ca anul trecut s a facut vanzarea...va rog sa mi spuneti care sunt pasii pe care trebuie sa i urmam pt a intra noi fratii in posesia mostenirii dupa tata...Va multumesc anticipat


Subiect: Nora isi mosteneste socrii ?
Buna seara.
Nora isi mosteneste socrul? Sau transmiterea mostenirii se face pe linie descendenta?
Bunicul meu a decedat si in urma acestuia a ramas un teren. La data decesului el avea 2 fii, Acestia nu au deschis succesiunea. In urma cu 3 luni unul dintre ei, IC, a decedat, iar celalat fiu, MI a deschis succesiunea dupa parintii lor.
Deoarece IC, fiul decedat era casatorit si are un baiat. Spuneti-mi va rog, la mostenire cine are dreptul si cat ii revine fiecaruia dintr-un teren de 400 m. Are drept si sotia supravietuitoare? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Luminita Coman