avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Activitate stelut

Activitate stelut

Răspuns la discuția calcul penalitati intretinere
Ati inteles corect. Da, asa "stau" lucrurile in asociatie. Acum, eu ca si locatar, ce as putea sa fac? Asociatia s-a infiintat ca As de proprietari anul trecut. Desi i-am atras atentia ca procentul este mic, persoana care a facut demersurile nu a tinut cont de observatiile facute referitoare la penalizari si, in statut a trecut penalizari de 0.02% zi de intarziere. Dupa infiintarea As., cand a realizat ca procentul este prea mic, ne-a mai adunat la o sedinta si a spus sa modificam procentul. Am fost de acord cu maxim din lege, adica 0.2%. Interpretarea art. 49 din lege l-am facut si eu ca si dv, doar ca acest vecin, a carei sotie este sefa comisiei de cenzori la propunerea sa pt ca este economist, m-a contrazis si m-am gandit ca nu interpretez corect, de aceea am apelat la dv. Nu contest penalitatile pt neplata la termen, dar doresc sa se faca un calcul corect. Poate ma sfatuiti ce demers sa intreprind in acest sens.
Răspuns la discuția calcul penalitati intretinere
Cei 700 lei reprezinta cota de contributie pentru luna decembrie. Asa cum v-am spus, listele se afiseaza la 1 ale lunii si au termen scadent ultima zi din luna. Nedumerirea mea este ca, daca la termenul de 29 februarie nu am achitat intretinerea lunii decembrie, la 1 martie cand s-a afisat intretinerea cu cheltuielile lunii ianuarie, eu figurez cu o penalizare de 15 lei, desi, repet, nu achitasem cota de intretinere pe lista care avea termen 29 februarie.
Răspuns la discuția calcul penalitati intretinere
@adriantot Va multumesc pentru precizari si va rog sa ma ajutati calculandu-mi si mie penalitatile: 29 februarie a fost data scadenta pentru cheltuielile lunii decembrie, pe care nu le-am achitat (lista a fost afisata pe 1 februarie). In lista afisata la data de 1 martie (pt cheltuielile lunii ianuarie), figurez cu restanta (evident) si cu o penalizare de 0.2% zi pentru 30 zile. O sa platesc toate cheltuielile pe 20 martie (atat restanta cat si cheltuielile din lista afisata pe 1 martie). Va rog frumos, spuneti-mi ce penalizare treb sa platesc pt. suma de 700 ron restanta. Inca o data multumesc
Răspuns la discuția calcul penalitati intretinere
Am inteles. Multumesc. La As. noastra listele de intretinere se afiseaza la 1 ale lunii si au termen de plata ultima zi din luna.
Răspuns la discuția calcul penalitati intretinere
Imi cer scuze. Este vorba de cheltuielile lunii ianuarie. Domnule Adam Grecu, va rog sa-mi specificati unde este stipulat in lege termenul de plata de 1 zi? Multumesc
Răspuns la discuția calcul penalitati intretinere
Multumesc frumos pentru raspuns.
Buna ziua!
Sunt proprietar intr-un ap. al unei Asociatii de proprietari. Data scadenta pt. plata intretinerii aferente lunii ianuarie a fost 29 februarie. Pentru ca nu am achitat intretinerea in aceasta perioada, pe 1 martie cand s-a afisat intretinerea lunii februarie, mi-au fost calculate penalitati. 0.2% pentru 30 zile. Este corect? Penalitatile nu trebuiau calculate la 30 de zile de neplata a restantei? Sau am interpretat eu gresit legea? Multumesc