Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul penalitati intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul penalitati intretinere

Buna ziua!
Sunt proprietar intr-un ap. al unei Asociatii de proprietari. Data scadenta pt. plata intretinerii aferente lunii ianuarie a fost 29 februarie. Pentru ca nu am achitat intretinerea in aceasta perioada, pe 1 martie cand s-a afisat intretinerea lunii februarie, mi-au fost calculate penalitati. 0.2% pentru 30 zile. Este corect? Penalitatile nu trebuiau calculate la 30 de zile de neplata a restantei? Sau am interpretat eu gresit legea? Multumesc
Penalizarile se calculeaza incepand cu a 31 zi de la scadenta de plata inscrisa pe lista de intretinere.
Deci aveati posibilitatea sa platiti cotele lunii ianuarie fara penalizari pana la 30 martie.
Iata ce scrie in Legea 230 de infiintare, organizare si functionare a asociatiilor de proprietari:
Art. 49. - (1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizari pentru orice suma cu titlu de restanta, afisata pe lista de plata. Penalizarile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de intarziere si se vor aplica numai dupa o perioada de 30 de zile care depaseste termenul stabilit pentru plata, fara ca suma penalizarilor sa poata depasi suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plata a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, afisate pe lista lunara de plata, este de maximum 20 de zile calendaristice.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Ce nu am priceput eu dom' stelut, este cum reuseste as. prop. din care faceti parte sa afiseze listele de plata pe luna februarie, pe data de 1 martie?
Uitati, astazi - 14 martie 2012, inca am primit factura pe luna februarie 2012 de la furnizorul de energie termica (este ultima factura pe care o astept). De asemeni, nu am primit repartizarea de la firma de repartitoare, in conditiile in care in urma cu vre-o 10 zile in urma le-am transmis consumurile pentru scarile cu repartitoare (dupa lecturarea gigacalorimetrelor impreuna cu reprezentantul furnizorului). Deci in cel mai fericit caz, pot afisa lista de plata a lunii februarie, luni, 19 marie 2012 - daca am informatii oficiale de la furnizor si de la firma de repartitoare, cum spuneam.
In alta ordine de idei, trebuie sa observati daca pe lista de plata de la blocul dvs. sunt trecute, distict urmatoarele date (cerute de legislatia in vigoare):
- data afisarii listei de plata;
- data termenului de plata (un interval cuprins intre 1 si 20 zile);
- data scadentei care este formata din data afisarii + data termenului de plata + 30 zile.

Cum bine se observa, daca as. prop. din care faceti parte adopa ca termen de plata - acel interval de plata de 1 zi (minimul stipulat in lege), atunci data scadenta este de 31 de zile de la afisare (ca la dvs. din cate observ);
Daca termenul de plata este cuprins in cealalta extremitate a intervalului, adica 20 de zile (maximum stipulat de lege), atunci, data scadenta devine 50 zile de la afisarea listelor de plata.
Daca mai doriti, mai putem discuta.

Imi cer scuze. Este vorba de cheltuielile lunii ianuarie. Domnule Adam Grecu, va rog sa-mi specificati unde este stipulat in lege termenul de plata de 1 zi? Multumesc
Acest termen de plata se subintelege din expresia aflata in legea 230/2007:art.49, articol mai sus citat. Gasiti expresia la punctul 2 al art.49.
Exista limita superioara a intervalului, dar nu se specifica limita inferioara, asa ca ramane la latitudinea fiecare asociatii sa-si stabileasca termenul de plata care poate fi si 1 zi.
elga50, moderator