avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate Ram_

Activitate Ram_



Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, comodatul va da dreptul doar la a folosi autoturismul cu titlu gratuit, nu se instraineaza dreptul de proprietate prin comodat. Deci daca doriti ca PFA-ul sa foloseasca masina si sa deduca efentual cheltuieli cu combustibilul pe PFA aveti nevoie de comodat pe care il puteti redacta sub semnatura privata, nu e nevoie de autentificare notariala. Daca vreti sa schimbati proprietatul autoturismului, trebuie sa incheiati un contract de vanzare-cumparare, tot sub semnatura privata pe care sa il inregistrati si in contabilitatea PFA-ului cat si la autoritati.


Multumesc mult pentru raspuns. As dori doar comodat, tocmai pentru deducerea cheltuielilor legate de activitatea PFA-ului. Acest contract de comodat trebuie inregistrat la registrul comertului sau la alta autoritate? Sau doar tinut in evidenta proprie?
Multumesc mult pentru raspuns. As dori doar comodat, tocmai pentru deducerea cheltuielilor legate de activitatea PFA-ului. Acest contract de comodat trebuie inregistrat la registrul comertului sau la alta autoritate? Sau doar tinut in evidenta proprie?
Eu sunt PFA si vreau sa inregistrez masina personala pe contract de comodat pentru PFA - trebuie facuta procedura la notar? Apoi trebuie inregistrata la registrul comertului? Multumesc
Buna ziua,

Incerc sa gasesc ce criterii se aplica pentru selectarea martorilor la cununia civila. In principiu, m-ar interesa sa stiu daca pot fi martori cetateni straini, identificati cu pasaportul? Multumesc!
Răspuns la discuția Inregistrare PFA la ANAF
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Inregistrare PFA la ANAF
Mulțumesc pentru raspuns! Pe langa declaratia unica, mai trebuie depus un formular. Din cate am citit, cred că este formularul 70, dar nu sunt sigură.
Buna ziua!
Tocmai ce am inregistrat un PFA la ONRC. Cand am ridicat documentele, doamna mi-a spus ca acum trebuie sa merg la "Finante", sa ma inregistrez in termen de 15 zile.
Stie cineva ce formular si ce acte sunt necesare la ANAF? Nu gasesc informatiile concrete pe site-ul ANAF.
Multumesc in avans!
Multumesc pentru raspuns.

Mai am o nelamurire: zilele lucrate vor fi platite?
Buna!

Contractul meu este pe perioada determinata si are clauza "Perioada de proba este de 15 zile calendaristice." Intre timp, eu am gasit un alt job mai bun si as vrea sa plec. Mai este nevoie sa stau cele 20 de zile de preaviz? Va multumesc mult!