avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate de_una_singura

Activitate de_una_singura

Răspuns la discuția contestatie la executare silita
Multumesc mult pentru mesaje!

Chiar daca nu se specifica in hotarare ca el trebuie sa-mi dea acesti bani luati la masa de partaj eu ma gandesc ca trebuie sa-i iau de undeva, adica de la partea cealalta din proces , din moment ce eu, nici pana acum, nu am intrat in posesia lor, iar acesti bani au fost depusi intr-un depozit imediat dupa casatorie si au ramas acolo (o parte din ei) pana chiar la 1 an si ceva an de la pronuntarea hotararii de partaj prin care mi s-au atribuit.
Exista vreun articol de lege la care sa fac referire?
Răspuns la discuția contestatie la executare silita
Problema este ca acest bun(dar de nunta) nu a fost specificat de catre instanta ca este intr-un depozit, ci doar ca exista si este luat la masa de partaj si atribuit mie in lot.

S-a constatat de catre instanta, pe baza declaratiei lui si a martorilor lui,ca aceasta suma de bani este bun comun si de aceea a fost retinut la masa de partaj.

Numai ca, acest bun nu are serie de motor sau nr de inmatriculare ca sa poata fi identificat usor si sa poate intra in posesia celui caruia i-a fost atribuit si de aceea intrarea in posesie a acestui bun este dificila si imposibil de aplicat.

Acest bun fiind bun comun trebuie sa existe in proprietatea sotilor pana la partaj, ori daca eu, in urma partajului, cand m-am dus sa-mi ridic bunul din fosta locuinta comuna nu mai exista niciun ban acolo.....ce puteam sa fac? decat sa-l execut pe el...daca la mine nu sunt, trebuie sa fie la el

Asa cum el a ridicat masina care i-a fost data prin partaj, asa si eu trebuia sa ridic suma de bani.....dar de unde?? daca nu am avut de unde......deoarece nu mai era nici urma de bani...nici in casa nici in cont....niciunde
Răspuns la discuția contestatie la executare silita
In dispozitivul hotararii se precizeaza ca : masina i se atribuie lui, iar darul de nunta mie .
Problema este ca eu nu am intrat in posesia acestui bun (dar de nunta) in urma partajului si, mai mult, a fost incasat de catre el.
De aceea, am apelat la executare pt a-l obliga sa-mi achite suma de bani din hotarare, ca parte din bunurile partajate.
In contestatie, el sustine ca acest bun(dar de nunta= suma de bani) nu intra in obligatia de plata.
Dar eu de unde as putea sa-i iau daca ei nu mai exista, desi la masa de partaj au fost luati ca bunuri comune ale sotilor....
In cererea de executare s-a specificat clar suma de bani (darul de nunta) din dispozitivul hotararii.
El a intrat in posesia celor 2 bunuri retinute de instanta la masa de partaj, masina si darul de nunta, iar eu am ramas cu nimic!
Pot sa cer un drept de retentie asupra masinii pana imi recuperez banii?
Răspuns la discuția contestatie la executare silita
La masa partajabila au fost luate 2 bunuri : o masina si o suma de bani (dar de nunta). Masina i s-a dat lui, iar darul de nunta mie, dar eu nu am intrat in posesia acestui bun obtinut din partaj deoarece nu s-a specificat de unde sa-l iau sau cine mi-l da.
Am sperat prin executare ca pot recupera suma de bani de la cealalta parte din proces, adica de la el.
Dar se pare ca el contesta prin faptul ca aceasta suma de bani nu cade in obligatia lui de a o plati, dar nici in posesia mea nu e asa cum a decis instanta.
Prin lamurirea dispozitivului nu am obtinut nimic.
Si totusi eu am ramas pagubita cu aceasta suma de bani obtinuta din partaj doar scriptic ca faptic s-a pierdut in neant (adica a fost incasata de catre el)- deoarece aceasta suma exista intr-un depozit bancar la care numai el a avut acces,depozit creat imediat dupa nunta si alimentat cu exact suma care mi-a atribuit-o instanta de fond. Chiar dupa pronuntarea partajului, acest depozit a fost desfiintat si incasat de catre el (conform adreselor de la banca).

Cu toate acestea, el nu considera ca are obligatia sa-mi dea bunul obtinut la partaj, el intrand astfel in posesia si a masinii si a sumei de bani.

Asta e dreptate?

Din cate am inteles, are toate sansele de castig.....

Se mai poate rejudeca fondul daca se admite contestatia?
sau mai am vreo sansa....sa intru in posesia banilor.....


In urma partajului, mi s-a atribuit o suma de bani (dar de nunta) in posesia careia nu am intrat, fapt pt care am pus-o in executare. S-a facut contestatie la executare pe motiv ca nu intra in obligatia lui sa-mi dea aceasta suma de bani din hotarare desi aceasta suma a fost luata la masa de partaj si
Avand in vedere ca s-a epuizat lamurirea dispozitivului, am vreo sansa sa nu i se admita contestatia?
Mentionez ca acea suma de bani mi s-a atribuit doar scriptic, faptic nu am intrat in posesia ei desi mi-a fost atribuita in lotul meu.