avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate cornel1986

Activitate cornel1986

Va multumesc pentru raspuns.Daca instanta il obliga la plata pe cel care mi-a vandut mie masina iar acesta refuza si nu are nici un bun pe numele lui ce se intampla?
In aceeasi situatie sunt si eu numai ca mie mi-a luat banca masina,fara nici o notificare m-am trezit cu executorul judecatoresc cu o firma de recuperare si politia care mi-au ridicat masina.eu am toate actele,talon,C.I.V si am cumparat masina cu banii jos.s-a intamplat zilele trecute,am depus actele din dosarul de executie la un avocat pt a vedea ce este de facut
Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie:in ianuarie 2011 am achizitionat un autovehicul de la o persoana fizica din localitatea Ploiesti care la randul ei a cumparat masina de la o firma din localitatea Bacau.Am facut contract de vanzare cumparare,am inscris masina,am inregistrat-o la financiar,am platit impozitul 2 ani la rand,am facut Casco,revizii si multe altele.Acum cateva zile m-am trezit cu un executor judecatoresc,cu politia si o firma de recuperari cu o platforma langa masina.am fost sunat de vecini ca se incearca luarea autovehiculului si m-am deplasat de urgenta sa vad despre ce este vorba.Executorul fara prea multe detalii mi-a spus ca firma din Bacau a facut un credit auto si masina este trecuta pe arhiva electronica de garantii mobiliare sau ceva de genul acesta si ca nu si-a mai platit ratele si trebuie sa ridice masina.Dupa multe certuri si refuzuri din partea mea am fost silit sa predau masina,pe care am platito,am acte eliberate de institutiile statului,talon,C.I,contract de vanzare-cumparare,am investit in intretinerea ei si alte cheltuieli,fara sa am nici un drept de aparare.executorul a fost sec si mi-a spus ca banca are dreptul sa ridice masina indiferent in posesia cui se afla avand in vedere faptul ca este inscrisa in arhiva electronica.intrebarea mea la dumneavoastra este daca se poate face ceva ca eu sa-mi recuperez masina,banii?nu inteleg cum eu cu acte legale cu un contract de vanzare cumparare,nici macar intre mine si firma din Bacau,pot sa raman fara masina???pe toate actele executorului era trecut numele firmei din Bacau si ma puneau sa semnez ca reprezentant al firmei,am refuzat am taiat unde scria reprezentant sau numele firmei si am trecut"actualul proprietar" si numele meu.am refuzat sa inmanez actele masinii si cheile cu toate ca au incercat sa le ia si pe acestea.ce este de facut in aceasta situatie?nu inteleg ce treaba am eu cu contractul semnat de banca si firma respectiva?este vorba de porsche bank.din ce am citit in actele luate apoi de la executor din contractul dintre banca si firma mai exact ca nu avea voie sa vanda masina.intrebarea mea la dumneavoastra ar fi de ce banca nu si-a luat masuri de precautie ca masina sa nu poate fi vanduta??de ce trebuie sa imi fie mie luata masina pentru datoriile altor persoane??eu am achitat masina,13 mii de euro,cel din ploiesti a facut factura intre el si firma,exista contracte acestea sunt nule in fata contractului bancii???nu trebuia sa primesc o notificare de la executor?asa se procedeaza te pun in fata faptului implinit
???va rog mult sa imi raspundeti.va multumesc