avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate gasz

Activitate gasz

andreirusu a scris:

Data la care ati anuntat asiguratorul de producerea evenimentului. Daca nu ati anuntat in prealabil prin telefon (se practica la unele societati) si ati mers direct la centru de constatari pt deschiderea dosarului, inseamna ca aceea este data avizarii.


Asa am procedat - am mers direct la centrul de constatari, impreuna cu vinovatul. Am indeplinit toate formalitatile, atat eu ca pagubit cat si vinovatul, si inspectorul de daune a supervizat toate documentele, a facut poze, a completat dosarul de dauna si a zis ca pot duce masina la reparat in service.

Am dat curs reparatiei in service dupa 10 luni abia (motive personale). Totul a fost agreat de asigurator in relatia cu service-ul , dar dupa finalizarea reparatiei, au trimis acea nota ca au dreptul sa faca investigatii proprii si ca refuza sa plateasca.

Inseamna ca cele trei luni in care ar fi trebuit sa se incadreze, au trecut de mult, avand in vedere ca au fost deja peste 10 luni de la producerea accidentului si "avizarea" asiguratorului?
Am primit o adresa de la asigurator in care invoca ord. 5 cu art. 36 (2) conform caruia "asiguratorul RCA poate desfasura investigatii privind producerea accidentului, in termen de cel mult 3 luni de la data avizarii producerii evenimentului asigurat..."

Cum trebuie sa interpretez/inteleg "data avizarii"? Este data la care m-am prezentat la asigurator pentru constatarea accidentului? Este o alta data, si daca da, care este?

Va multumesc
Buna ziua,

Sunt partea pagubita intr-un dosar de despagubire RCA. Accidentul a avut loc in 13 decembrie 2010 (deci cu aproape un an si 4 luni in urma). Am facut atunci amiabila la asigurator si am primit de la acesta dovada pentru a putea intra cu masina in reparatie. Din motive personale (plecare pe termen lung din localitate) n-am dat curs imediat reparatiei, ci de abia la sfarsitul lunii octombrie 2011, incadrandu-ma deci in termenul legal de 1 an avut la dispozitie. Service-ul a luat legatura cu asiguratorul si a inaintat apoi devizul estimativ de reparatii catre acesta, iar asiguratorul si-a dat acceptul. Reparatia s-a realizat si devizul cu factura au fost trimise la asigurator la sfarsitul lunii decembrie 2011. Acum urmeaza problemele:
In 09 ianuarie 2012 am primit o notificare de la asigurator in care invoca ord. 5 cu art. 36 (2) conform caruia "asiguratorul RCA poate desfasura investigatii privind producerea accidentului, in termen de cel mult 3 luni de la data avizarii producerii evenimentului asigurat..." si ca dosarul meu a fost transmis, ca atare, Serviciului Control urmand ca, dupa finalizarea cercetarilor facute de acesta, sa imi fie comunicate concluziile cu privire la despagubire.
In 08 martie 2012 am primit a doua notificare cu rezultatul investigatiei interne a asiguratorului, prin care practic refuza la plata dosarul pe motiv ca lucrurile s-ar fi petrecut diferit de cum au fost redactate in constatarea amiabila si ca, chipurile, n-ar fi avut loc nici un incident rutier intre cele doua masini implicate in accident.

Va rog sa ma sfatuiti ce am de facut, sa solicit conciliere, sa fac reclamatie la CSA, sa ma adresez unui avocat si sa deschid deci direct actiune in justitie (in acest caz poate puteti recomanda pe cineva cu experienta si bun in acest tip de spete si rezonabil ca si costuri, totusi)