avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1141 soluții astăzi
Forum Activitate grasa78

Activitate grasa78

va rog sa-mi precizati daca este corect:
am un concediu medical cod 08, cu un cuantum de indemnizatie de 1.517 lei, din care se scade CAS 10,5% in valoare de 74 lei, deci in statul de plata ramine 1.443 lei la venitul net.
in declaratia 112 am inregistrat la anexa 1.2 Asigurat astfel:
am bifat la sectiunea
- Asigurat / neasigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate : NEASIGURAT
- Asigurat în sistemul de asigurari pentru şomaj : NEASIGURAT
La sectiunea B.1:
salariat, nu e pensionar, norma intreaga 8 ore
-RD 6. Ore suspendate lună (NOS) : 176
- rd 8. Total zile lucrate: 22
La sectiunea D
17. Suma veniturilor din ultimele 6 luni 10300 lei
18. Număr de zile aferente veniturilor din ultimele 6 luni 127 zile
19. Media zilnica a bazei de calcul 81,1 lei
20. Indemnizatie sanatate suportate de angajator
21. Indemnizaţie sănătate din FNUASS

dar am o problema la rd 02. (412)- Contributia individuala de asigurari sociale retinuta de la asigurati de la inceputul declaratiei nu imi scrie suma pe care am calculat-o eu de 74 lei ci imi apare 111 lei
unde am gresit?
cum completez declaratia 112?
grasa78 a scris:

Va rog frumos sa ma ajutati... sunt incepatoare si nu m-am lovit de concedii pina acum...
Am un concediu medical initial (cod 08 - sarcina si lauzie - procent 85%) de la 01 martie 2012 pina la 31 martie 2012. Cum se calculeaza concediul medical si ce se completeaza la rubricile platitor.... Mentionez ca salariata este angajata noastra din 01.03.2010, in ultimele 6 luni a avut urmatoarele venituri brute: februarie 2012 - octombrie 2011 - 2.000 lei/luna, iar ultima luna (sept 2011),a 6-a, a avut 300 lei/luna (un total de 10.300lei).
Mentionez ca salariata a nascut pe data de 07 martie 2012, iar astazi a prezentat la firma concediul de sarcina si lauzie de mai sus.
cum se inregistreaza? se inregistreaza in revisal acest concediu initial de sarcina si lauzie? ce decizie trebuie sa fac? cum se calculeaza concediul medical in statul de salarii? cum se completeaza certificatul de concediu medical la rubricile: ... baza de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate, zile baza de calcul, media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate, cuantumul indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate, indemnizatie suportata din bugetul FNUASS (zile, lei). Ce se depune la Casa de Sanatate(ex.2 din concediu cu centralizator?) si care este termenul (25 aprilie 2012?)?
As dori un calcul detaliat pe cazul meu. Va multumesc anticipat.



Nu ma ajuta si pe mine cineva? Va rog!
Va rog frumos sa ma ajutati... sunt incepatoare si nu m-am lovit de concedii pina acum...
Am un concediu medical initial (cod 08 - sarcina si lauzie - procent 85%) de la 01 martie 2012 pina la 31 martie 2012. Cum se calculeaza concediul medical si ce se completeaza la rubricile platitor.... Mentionez ca salariata este angajata noastra din 01.03.2010, in ultimele 6 luni a avut urmatoarele venituri brute: februarie 2012 - octombrie 2011 - 2.000 lei/luna, iar ultima luna (sept 2011),a 6-a, a avut 300 lei/luna (un total de 10.300lei).
Mentionez ca salariata a nascut pe data de 07 martie 2012, iar astazi a prezentat la firma concediul de sarcina si lauzie de mai sus.
cum se inregistreaza? se inregistreaza in revisal acest concediu initial de sarcina si lauzie? ce decizie trebuie sa fac? cum se calculeaza concediul medical in statul de salarii? cum se completeaza certificatul de concediu medical la rubricile: ... baza de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate, zile baza de calcul, media zilnica a bazei de calcul a indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate, cuantumul indemnizatiei de asigurari sociale de sanatate, indemnizatie suportata din bugetul FNUASS (zile, lei). Ce se depune la Casa de Sanatate(ex.2 din concediu cu centralizator?) si care este termenul (25 aprilie 2012?)?
As dori un calcul detaliat pe cazul meu. Va multumesc anticipat.