avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 476 soluții astăzi
Forum Activitate Flaviu-S

Activitate Flaviu-S

Răspuns la discuția Plangere respinsa fara motiv
Sa inteleg ca justitia nu mai are nici un rol in tara asta, si eu trebuie sa platesc o amenda pentru o fapta care va urma sa o comit??? Data primirii PV este in octombrie, constatarea s-a facut in august si fapta urma sa se petreaca in noiembrie!
Asta ii justitie sau un roman SF???
Buna ziua!

Am primit in posta un proces-verbal de contraventie referitor la depasirea limitei de viteza admise in trafic.

Problema e urmatoarea:

Procesul verbal era scris in data de 07.08.2011, in care se constata contraventia "savarsita" in data de 07.11.2011! #-o (asta de intampla prin octombrie 2011).
Procesul verbal l-am primit inainte de data "savarsirii" contraventiei. :-/
Mai mult de atat, sanctiunea primita e calculata inmultind punctele de penalizare cu valoarea unui punct de amenda real (in locul numarului de puncte de amenda cu valoarea punctului de amenda). Astfel, nici macar suma amenzii nu corespunde prevederilor legii.
In plus, masina fiind de la firma unde lucrez, in niciuna din datele indicate in procesul-verbal, nu se afla in posesia mea!

Toate aceste fapte le-am mentionat clar in plangerea depusa la judecatoria Carei, ca mai apoi sa citesc pe site ca plangerea a fost respinsa!
Am fost la judecatorie sa vad dosarul, unde motivatia respingerii plangerii e ca fiind nefondata, si ca "procesul-verbal de constatare din data de 7 august prin care se constata (in octombrie) contraventia din 7 noiembrie ramane valabil".

Se observa in dosar de nenumarate ori aceasta neconcordanta a datelor, si cu toate acestea, plangerea a fost respinsa. Ba mai mult, se continua cu "prezicerea viitorului" chiar si in motivarea respingerii plangerii. Iar acest lucru e notat ca fiind irevocabil.

Acum, intrebarea mea este: in Carei timpul se masoara diferit? Legislatia in vigoare prevede aplicarea de sanctiuni in mod profilactic? Ce valoare are in lei un punct de penalizare? :-/

Dar lasand gluma la o parte, ce e de facut in acest caz, deoarece e absurd sa fiu tras la raspundere pentru o fapta care va urma sa o comit (la data respectiva).
Ce cai de atac am?

Multumesc.