avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2007 soluții astăzi
Forum Activitate eremieaelena

Activitate eremieaelena

Buna ziua,
Multumesc din suflet pentru ajutorul acordat.
Ceea ce pot sa va spun este ca sotul meu dupa ce a lucrat 10 luni la vechea firma a fost pus sa-si dea demisia pentru a fi preluat la noua firma( de fapt aceeasi dar cu alta denumire),in ziua urmatoare a fost angajat cu contract nou de munca in perioada de probe maxim 90 zile iar dupa o luna i se impune dea demisia cu acordul partilor cu preaviz de 20 zile pentru ca ei nu doresc desfiintarea postului,iar in cazul in care nu doreste acest lucru firma il incetaza contractul de munca in probe din motive "chipurile profesionale" (mie personal imi suna ca o amenintare).
Eu consider ca nu este corect ceea ce i se poate intampla unui angajat care a muncit 35 ani si nu a avut vreodata nici cea mai mica abatere la locul de munca(acesta fiind cel mai mare esc profesional).
Ce considerati dumneavoastra ca ar fi cel mai bine pentru noi de facut in acest caz(sa-si dea demisia,sau sa astepte ca angajatorul sa-i desfaca contractul de munca)?
Noi nu dorim sa intram intr-o incurcatura mai mare ca aceasta,deoarece dupa parerea mea nu este OK sa apara undeva motive profesionale pentru ca nu este cazul.
Va multumesc inca odata din tot sufletul meu si astept cu mare placere raspunsul dumneavoastra.
Cu stima,
Buna ziua,

Va multumesc din suflet pentru promtitudine.
Sotul meu a lucrat inainte la alta firma 6 ani,a intrat apoi in 2011 in preaviz si din preaviz s-a angajat la aceasta firma care a functionat 10 luni apoi s-a desfiintat si in ziua urmatoare s-a angajat la firma care a preluat afacerea iar dupa o luna i-a fost dat preaviz 20 zile fara drept de somaj( asa spun ei).
Astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra si va multumesc inca odata anticipat .
Cu stima,
Buna seara,
Sotul meu a lucrat 10 luni la o firma care s-a desfiintat si a fost infiintata alta,iar dupa o luna s-a desfiintat postul si firma ii acorda doar 20 zile preaviz fara drept de somaj.
Este corect?(sotul meu alucrat 35 ani si nu abeneficiat niciodata de somaj)
Va multumesc anticipat