avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 487 soluții astăzi
Forum Activitate danielcon

Activitate danielcon

Răspuns la discuția Ce drepturi are tatal natural ?
De ce sunt sansele mici ?

Multumesc
Buna ziua ,

Situatia mea este in linii mari urmatoarea :

- am fost casatorit 10 ani de zile
- in urma acestei casatorii au rezultat 2 copii , dupa divort sotia a revenit la numele ei de fata iar cei 2 copii au ramas cu numele meu de familie ( prin decizie judecatoreasca un copil a ramas la mine si unul la ea )
- acum 3 ani de zile am avut o tentativa de a ne impaca in urma careia , a ramas insarcinata a 3-a oara ( mentiune - a rezultat un baiat care acum are 2 ani )
- pe tot parcursul sarcinii , presupunand ca este copilul meu am sustinut-o financiar si moral ( mentionez ca locuiam la adrese diferite dar eram impreuna )
- dupa momentul nasterii a aparut un conflict intre mine si fosta sotie ea nefiind de acord ca acest copil sa-mi poarte numele , dorind sa poarte numele ei de familie fosta mea sotie la declararea copilului a trecut linie in dreptul tatalui
- de comun acord am efectuat un test de paternitate in care mi s-a confirmat ca este copilul meu natural ( mentiune - este un test de paternitate care in instanta nu are valabilitate juridica )

Care sunt sansele si ce actiuni in justitie imi puteti recomanda pentru ca acest copil sa-mi poarte numele de familie ( este baiat ) ?