avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters24701

Activitate ContSters24701

mar1000 , nu am scris din rautate cele precedente , pur si simplu mi s-a parut curios. Si sincer sa fiu m-am gandit si la altceva! Cumva sunt urmarite parerile exprimate pe acest site???
mar1000 a scris:

BUNA!

Am avut zilele trecute o parere despre atitudinea d-lor de la Inm fata de acest examen.
Vreau sa retractez cele afirmate acolo si consider ca cu multa perseverenta si munca se poate reusi la acest examen......secretul e sa nu lasi nici o notiune fara sa o aprofundezi foarte bine, ptr ca acest lucru isi va spune cuvantul in timpul examenului.


Ciudat!!! Asta e vreo proba psihologica?? De obicei cand cineva exprima o opinie vis-a vis de ceva este destul de bazat.Dar sa te razgandesti in cateva zile chiar mi se pare ciudat!!!Serios!
Răspuns la discuția buna reputatie - admitere
Intre una si alta au fost 3 ani, daca imi amintesc bine!
Răspuns la discuția buna reputatie - admitere
Interesant este si in profesia voastra, deci mai bine o amenda penala (care se sterge) decat una administrativa!!!!
Asta da , denota ca traim in Romania!
Eu sunt expert contabil , si la noi se cere cazierul judiciar, fiscal...chestii normale zic eu, dar la cum functioneaza justitia in Romania nu poti sa spui ca cei cu amenzi sunt vinovati iar celilati sunt cetateni model.Eu pe fata o cunosc de multi ani si sincer o persoana mai corecta rar intalnesti..... dar de.. e dalmatianca!!!
Si in noile coduri(penal ,civil) se mentin asemenea absurditati?Eu recunosc , i-am indicat o cale nu tocmai ortodoxa de a o sterge... dar ea e corecta!!!!Ce ciudata e viata uneori
Răspuns la discuția buna reputatie - admitere
Mie personal( nu fac parte dintre juristi) mi se pare destul de subiectiva chestia cu buna reputatie, ca si conditie de acces in magistratura.Eu am o prietena foarte buna(ne cunoastem de vreo 20 ani) care a intrat intr-o belea,nevinovata fiind. Spun asta deoarece am fost de fata, am vazut tot taraboiul creat.In final s-a ales cu o amenda administrativa , art 18 (1) , motivul fiind furt calificat.Intrucat am asistat la toata scena, am protestat dar degeaba, stiu ca a fost nevinovata 100%. Probabil ea nu s-a gandit ca ii va dauna pe viitor, altfel nu se lasa asa usor.Am asigurat-o ca merg ca martor daca este nevoie, dar a renuntat. Nu stiu ce a facut, adica stiu ca i-a dat SUP, a platit amenda.Mie mi se pare ca asta echivaleaza cu o recunoastere a faptei, dar ea a preferat sa faca asa, Si politia s-a purtat extrem de urat, a tabarat pe ea,nu a lasat-o sa zica nimic, era si cu copilul.... A fost tare urat. Dupa ani s-a hotarat sa dea la magistratura , si surpriza: este respinsa din cauza amenzii din evidenta operativa, desi luase examenul.
A facut o depresie ....... si acum este afectata de ceea ce a patit.... dar mi-a zis ca nu are ce sa faca......
Este avocat si o duce bine.. dar are are asa o chestie.... I-am spus sa se bata cu sistemul....dar zice ca legal nu are ce face.. iar ea nu vrea sa incalce legea......Asa ca si eu stiu un destin de om partial afectat de chestia asta....si ceea ce mi se pare ciudat tare este ca multi judecatori, procurori iau spagi, fac prostii chiar de - adevaratelea... Dar asta e viata!!
Răspuns la discuția sinteze admitere barou
Alex imi poti trimite si mie sintezele? Multumesc! Adresa mea este rozionescu@yahoo.com

Suma este de 25 000 lei.
Mie mi se pare foarte ciudat modul de lucru.... adica sa depui acte care sa dovedeasca ce s-a intamplat de fapt, si nimeni sa nu tina cont de ele. Si chestia cu contabilitatea fictiva la fel.
Acum sotul meu nu mai lucreaza de 2 luni, firma la care lucra s-a inchis.Venituri nu are, dar avem casa pe numele amandurora si imi este tare teama.
Daca nu indraznesc prea mult cam care este onorariul unui avocat la asa ceva?
Problema tocmai asta este, nu am primit nimic de la lichidator, niciodata.Cum poate invoca contabilitate fictiva daca nimeni nu a cerut sa vada vreun document ? Este posibil asa ceva? Deci am luat teapa, am platit o parte din bani personali , iar acum tot noi trebuie sa platim tot.... La data respectiva firma careia i-am vandut marfa nu figura in nici o ,,lista neagra'' , de unde puteam sti? Si am umblat pe la politie Galati si in justitie vreo doi ani inca , pana au prins administratorul si l-au condamnat... Prin sentinta definitiva el trebuie sa ne plateasca contravaloarea marfurilor... si cum el n-are de unde....noi ramanem buni platnici...Credeti ca daca fac un credit si angajez un avocat este vreo sansa..? Sau vindem casa .. ca in Romania cam asta e solutia... sa nu ai nimic!
Eu si sotul meu avem impreuna o casa.. si doi copii. Imi este teama sa nu raman fara casa.... si cu plata partiala a furnizorului de marfuri( am facut un credit pe care l-am achitat) .Sunt destul de speriata, iar in urma discutiei cu lichidatorul (astazi dupa amiaza) am inteles ca noi trebuia sa stim de dosar,el nu are nici o obligatie.Am citit legea care spune altceva, adica el era cel care trebuia sa solicite documentele contabile.Va rog spuneti-mi cum s-o scot la capat!
Instanta a dispus angajarea raspunderii administratorului pe baza cererii facuta de lichidator in temeiul art 138 lit d( contabilitate fictiva sau lipsa documente) in situatia in care nici nu stim cine este lichidatorul , si niciodata nu a cerut cineva vreun document.