avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Angajarea raspunderii personale a administratorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Angajarea raspunderii personale a administratorului

Sotul meu a avut o societate pe care nu prea a lucrat. La un moment dat a cumparat marfuri pe care le-a revandut unei firme din Galati , cu bilet la ordin fara acoperire... in fine o teapa. a facut toate demersurile, ( s-a constat ca multe societati au luat teapa cu firme in cauza)... a fost inchis faptasul.. proces... hotarare definitiva prin care a fost condamnat sa plateasca marfa .. si a luat si inchisoare 3 ani. Societatea de la care a luat marfa si fiscul(tva) au dat in judecata firma sotului meu cerand banii. Mentionez ca la furnizor a platit o parte din banii personali , dar nu tot. A fost desemnat un lichidator( asta am aflat mai traziu, deoarece nu am primit nici o citatie) care a venit o singura data la sediul firmei( corespunde cu domicilui nostru) , a gasit copilul si a cerut un nr de telefon, fara sa spuna nimic( banuiesc ca a fost lichidatorul , nu stiu exact deoarece asta a spus azi la telefon).Nu a sunat nimeni niciodata, nu a cerut nici un act.Acum in 2009 a venit o citatie de la tribunal in dosarul respectiv ( am aflat ca dosarul este din 2007), sotul meu a facut intampinare , a depus tot ce aveam de la procesul cu firma care i-a tras teapa( facturi , bilet ordin, hotarare judecatoreasca), iar acum a primit sentinta prin care este obligat ca persoana fizica sa suporte datoria catre furnizor si catre fisc. Interesant este ca motivarea instantei este facuta pe art 138 lit d din legea 85/2006 , dar lichidatorul nu-l cunoastem . Dupa ce i-am vazut numele in sentinta AMCO IPURL am cautat datele de contact, am dat de o adresa in Alexandria, o doamna ne-a spus ca nu cunoaste nimic, in final am gasit tel mobil si mi-a vorbit extrem de urat.Acum chiar nu stiu cum sa facem. Termenul de recurs este de 10 zile. Am primit hotararea astazi , am fost la tribunal la arhiva sa vedem dosarul dar acolo ni s-a spus ca sentinta din data de 25.03.2009 nu este redactata.Chiar nu mai inteleg nimic. Am verificat pe net dosarul la tribunal 20981/3/2007 si apare sentinta. Imi poate da cineva un sfat, ca am pierdut o groaza de timp si de bani cu incercarea de a recupera ceva de la firma care ne-a dat teapa. In sentinta redactata de judecator nu apare nimic de intampinarea depusa de sotul meu cu toate documentele ce dovedesc situatia. Spune-ti-mi va rog ce as putea face? Multumesc .
Daca aveti un SRL, raspundeti doar cu capitalul firmei. N ustiu de ce tip de societate vorbiti.
Instanta a dispus angajarea raspunderii administratorului pe baza cererii facuta de lichidator in temeiul art 138 lit d( contabilitate fictiva sau lipsa documente) in situatia in care nici nu stim cine este lichidatorul , si niciodata nu a cerut cineva vreun document.
Eu si sotul meu avem impreuna o casa.. si doi copii. Imi este teama sa nu raman fara casa.... si cu plata partiala a furnizorului de marfuri( am facut un credit pe care l-am achitat) .Sunt destul de speriata, iar in urma discutiei cu lichidatorul (astazi dupa amiaza) am inteles ca noi trebuia sa stim de dosar,el nu are nici o obligatie.Am citit legea care spune altceva, adica el era cel care trebuia sa solicite documentele contabile.Va rog spuneti-mi cum s-o scot la capat!
lichidatorul judiciar are dreptul sa ceara atragerea raspunderii patrimoniale a fostului administrator.

banuiesc ca el v-a trimis pe adresa sediului societatii cateva notificari de prezentare a documentelor contabile la care dvs. nu ati raspuns.

oricum si judecatorul sindic v-a notificat cu privire la deschiderea procedurii insolventei

puteti face recurs in 10 zile de la comunicarea sentintei, deci din momentul cand primiti sentinta acasa in posta. apelati la un avocat ft bun daca mai sperati ceva....

succes!
Problema tocmai asta este, nu am primit nimic de la lichidator, niciodata.Cum poate invoca contabilitate fictiva daca nimeni nu a cerut sa vada vreun document ? Este posibil asa ceva? Deci am luat teapa, am platit o parte din bani personali , iar acum tot noi trebuie sa platim tot.... La data respectiva firma careia i-am vandut marfa nu figura in nici o ,,lista neagra'' , de unde puteam sti? Si am umblat pe la politie Galati si in justitie vreo doi ani inca , pana au prins administratorul si l-au condamnat... Prin sentinta definitiva el trebuie sa ne plateasca contravaloarea marfurilor... si cum el n-are de unde....noi ramanem buni platnici...Credeti ca daca fac un credit si angajez un avocat este vreo sansa..? Sau vindem casa .. ca in Romania cam asta e solutia... sa nu ai nimic!

Alte discuții în legătură

Actiune raspundere patrimoniala art.138!!!!!! germanu germanu Buna ziua!Am o problema....am avut un srl ,eu fiind administrator. Finantele au cerut insolventa...a fost numit lichidator reprezentantul Finantelor...prin ... (vezi toată discuția)
Cum se executa o sentinta de atragere??? MIXAM MIXAM Exista sentinta de atragere a raspunderii persoanelor responsabile promovata in temeiul art. 138 al. 1 lit a, prin care jud sindic a admis in parte actiunea ... (vezi toată discuția)
Inchiderea procedurii simplificate a insolventei ginacoseru ginacoseru BUNA ZIUA TUTUROR! am nevoie neaparat de cateva sfaturi! lucrez la o societate care distribuie materiale de constructii. unul din clientii noastri (o societate ... (vezi toată discuția)