avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 914 soluții astăzi
Forum Activitate Claudiu_Constantinescu

Activitate Claudiu_Constantinescu

Va multuimesc pt raspuns.

Imi puteti da si o idee despre cea mai simpla si necostisitoare cale de a trece o proprietate 100% numai pe numele unuia dintre soti?
As vrea sa evit sa avem fiecare cate 4 jumatati si sa trec la situatia in care ramanem cu cate 2 dar in proportie de 100%.
Buna ziua,

Am, impreuna cu sotia, mai multe proprietati detinute in co-proprietate 50-50%.
In noile conditii legale, desi nu detinem 100%, fiecare se considera o proprietate aparte si suntem impozitati suplimentar 65%, 150%, 300%.

In aceste conditii am 2 intrebari:
1. La un moment dat citisem despre o prevedere legala care scutea de la impozitul suplimentar persoanele care au contract de chirie pe aceste proprietati. In ce perioada a fost valabila aceasta scutire? (una dintre proprietatile noastre a fost inchiriata constant dar totusi n-ea venit de plata majorarea de impozit din 2006 pana la zi - este cumva necesar sa le duc o copie dupa contractul de inchiriere inregistrat?)
2. Ce pot face pentru a limita impactul acestei cresteri de impozit? Donatia intre soti a jumatatilor pentru a limita numarul de proprietati ale fiecaruia nu pare o solutie viabila avand in vedere taxele notariale prohibitive care depasesc valoarea impozitului.


Va multumesc,
Claudiu Constantinescu