avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1401 soluții astăzi
Forum Activitate bostan_vlad

Activitate bostan_vlad

Răspuns la discuția Accident rutier - consecinte ?
da..a venit politia, au facut cercetari; mi-a fost retinut permisul pentru 2 luni, fara amenda
buna ziua ! Ma numesc Vlad, iar de curand am intrat intr-o intersectie, unde eu aveam cedeaza trecerea, si am lovit o masina care venea de pe drumul cu prioritate. Atat eu cat si soferul celuilalt vehicul eram singuri in masina. Eu nu am patit nimic, insa celalalt sofer s-a lovit cu capul de parbriz. A fost transportat cu salvarea la spital, insa a parasit spitalul in aceeasi seara. Analizele si rezultatul de la tomograf au iesit bine, insa acesta si-a scos certificat medico-legal pe 9 zile ( insa acesta incepe la 3 zile dupa data accidentului ). Acum, respectivul imi cere 2000 de euro ca sa ne impacam pe cale amiabila, altfel ma ameninta cu instanta, unde zice ca im va cere aceeasi suma de bani, mie mi se va intocmi dosar penal si cheltuielile de judecata le voi suporta tot eu ( nu stiu cat este de relevant in aceasta situatie, dar el nu purta centura in momentul accidentului, probabil nu s-ar fi lovit la cap daca da ). As dori daca se poate sa ma ajutati cu un sfat. Nu cunosc legea prea bine, insa din punctul meu de vedere, nu vad in baza a ce mi-ar putea cere o asemenea suma de bani, el nefiind spitalizat nicio zi, iar masina sa fiind reparata pe RCA-ul meu. Va rog deasemenea sa imi comunicati care ar putea fi eventualele consecinte in cazul in care ma va actiona in instanta.

Va multumesc anticipat, Vlad