avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1891 soluții astăzi
Forum Activitate MonicaVladescu

Activitate MonicaVladescu

......si daca dupa ce ITM-ul si Garda financiara efectueaza un control la firma, patronul te ameninta ca te da in judecata pentru furt si calomnie????? Atunci ce trebuie sa mai fac????
(scuze ca ma bag in discutie dar, cazul seamana cu al meu)
Multumesc
In urma sfatului primit de la dumneavoastra am trimis cerere in care solicit copii ale proceselor verbale de constatare/control la Garda financiara si la ITM. Va multumesc foarte mult pentru sfaturile utile pe care le-am primit de la dumneavoastra.
Multumesc pentru raspunsul promt.
Toata activitatea mea la aceasta firma este inregistrata pe camerele de luat vederi, eu nu am acces la aceste inregistrari dar, se poate vedea acolo ca eu nu am furat nimic.
Am lucrat pentru doar 2 luni la o firma din Bucuresti. Dupa doar o luna mi-am depus demisia, pt ca mi-am dat seama ca nu vrea decat sa ne pacaleasca, sa ne scoata lipsa la inventar ca sa nu ne plateasca. Dupa incheierea preavizului, la data salariului m-am dus sa-mi iau salariul, pe care bine inteles nu mi la dat pe motiv ca am iesit lipsa la inventar si daca vreau sa dovedesc ca nu e asa sa vin la firma sa calculez eu inventarul respecriv facturi de intrari, borderouri zilnice de vanzari, bonuri de transfer intre cele doua firme pe care le detinea, expirate....tot ce tine de inventar.Eu i-am spus ca nu este treaba mea sa calculez inventarul (mai ales dupa ce preavizul meu s-a incheiat), eu am fost angajata pe post de casiera, participarea mea la inventar constand in numararea produselor.
Am facut sesizari la ITM si la Garda financiara. Acum m-au sinat si mi-au spus ca s-au terminat controalele de la ITM si de la Garda si ma ameninta cu dosar penal sub acuzatia de calomnie si furt din depozit.
Va rog sa-mi da-ti niste sfaturi, in cazul in care voi fi acuzata ce ar trebui sa fac?
Cum ma pot lupta cu niste oameni plini de bani???????