avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 661 soluții astăzi
Forum Activitate RazvanSN

Activitate RazvanSN

Imi poate spune cineva adresele la care trebuie sa ma prezint pentru urmatoarele autorizatii : sanitar-veterinara,mediului,sanepid si pompieri ,daca spatiul unde urmeaza sa deschid barul este in sectorul 1 ,Bucuresti ?

Multumesc
Buna ziua .

In cele din urma am renuntat la ideea de restaurant atat din cauza spatiului relativ mic ,cat si din cauza avizelor ,exagerat de multe ,spun eu,ce trebuie obtinute .

M-am decis totusi in spatiul respectiv sa deschid un caffe-bar . Am infiintat societatea comerciala, am inceput demersurile cu bannerul de pe cladire (reclama cafenelei) si obtinerea autorizatiei necesare pentru acesta dar... aici m-am blocat . In ce ordine ar trebui sa obtin restul autorizatiilor si cum se procedeaza ( am auzit ca pentru unele ar veni ei la tine,pentru altele trebuie sa te duci tu la ei ) . Multumesc,sper sa ma puteti ajuta ...
Eu pe de o parte din lege am inteles ca nu ar trebui sa platesc fiind vorba de o constructie veche ( prin constructie veche banuiesc ca se intelege mai veche de 50 de ani* ) iar pe de alta parte conform celor spuse de boggy_2012 ar trebui sa intru la plata de tva . Deocamdata nu am ajuns la cumpana de a lua hotararea daca sa vand sau nu si de asta nu m-am interesat personal la autoritatiile abilitate dar daca nu ne va lamuri nimeni pana atunci va promit ca voi reveni cu un raspuns .

* La directia taxe si impozite cladirile mai vechi de 50 de ani beneficiaza de o reducere a impozitului cu 10-20% . Banuiesc ca tot la aceasta perioada de timp se refera si problema cu vechi/nou din discutia de fata.
Domnule Pop Grigore ,am citit ,chiar impreuna cu un avocat ( care e adevarat ca nu e specializat pe acest domeniu ) ceea ce ati scris pe 13oct 2011 si din ce am inteles eu ca persoana fizica pot sa vand oricate apartamente in decursul unui an ,atata timp cat nu sunt in blocuri noi fara sa platesc altceva decat impozitul de ~3% . Este corect ?

Sau ca sa o spunem mai concret ... In februarie acest an am vandut un apartament ,iar cu banii incasati pe el am cumparat alte 4 intr-un singur imobil . Daca as vrea sa vand 1 sau 2 din acest imobil la 1-2 luni de la achizitie as fi bagat la plata de TVA ? Mentionez ca ultimele apartamente achizitionate sunt intr-un bloc vechi (mai vechi de 50 de ani) .

Multumesc
Daca aveti societatea, va trebui sa indepliniti conditiile pentru obtinerea autorizatiilor sanitar - veterinare, sanitare, mediu, PS.I., functionare, certificat de clasificare a locatiilor.

Ce presupune indeplinirea acestor conditii ?



Nu imi fac asa mari probleme pentru ca in esenta spatiul este un apartament pentru ca e construit de asa maniera incat sa imi permita impartirea lui in 2 sali de mese pentru clienti cu trecere directa dintr-una in alta ,am amenajat deja 2 intrari,1 din curtea imobilului (este vorba despre parterul unei vile) intr-una din saliile de mese iar alta de pe casa scarii .

Am postat cumva intr-o arie gresita ,avand in vedere ca am primit 1 singur raspuns intr-o perioada maricica de timp ? Daca da, cer scuze si rog un moderator sa mute subiectul in aria potrivita

Multumesc pentru raspuns lucian .
In primul rand "Buna ziua" si bine v-am gasit pe acest forum .

De curand am achizitionat un apartament la parterul unui imobil si intentionez sa fac un restaurant in acest spatiu . Am mai vazut topicuri legate de acest subiect ,atat pe acest forum cat si pe altele dar din pacate nu m-au lamurit indeajuns de bine incat sa evit deschiderea unui altul .

In primul rand ma intereseaza sa stiu cum te obliga legislatia in vigoare sa amenajezi spatiu pentru o astfel de activitate . Din ce am auzit printre altele e nevoie de baie separata pentru angajat si client ,vestiar angajat , semnalele acelea luminoase cu "exit" in dreptul usiilor de acces si ...cam atat . Sunt sigur ca sunt mult mai multe criterii de indeplinit in amenajarea localului ,ma puteti ajuta sa le descopar ? Multumesc .