avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 724 soluții astăzi
Forum Activitate mario_75

Activitate mario_75

Dar daca i-mi vand partile sociale acum inainte de a se incepe excutarea? Alte bunuri nu am pe numele meu. Sincer intentionez sa achit creditul dar trebuie sa produc cu ceva. In cazul meu detin pe firma un camion care va produce iar daca i-mi va fi executat eu nu voi mai avea cu ce produce. Cum as putea sa evit acest lucru macar 5 -6 luni?
Buna seara
Daca detin 50 parti sociale la un srl unde sunt si administrator, ce se poate intampla daca ajung sa fiu executat pentru un credit civil?
Buna ziua.
In 2007 am scos un credit de 10000 euro (pe 10 ani) pentru fratele meu si cumnata mea . El avea o firma care mergea foarte bine la vremea aceea iar contractul l-am semnat la banca si agentia unde acestia aveau deschis contul pe firma. Eu nu am platit niciodata nici o rata , toate platile au fost facute la timp de catre ei pana in 2009 cand am fost sunat prima data de la banca ca am o intarziere de treizeci si ceva de zile. Am vorbit atunci cu ei si mi-au spus ca in 2 luni achita integral creditul.
Cum eu aveam domiciliul din buletin si din contract la tara iar eu locuiam la oras, si intentionam sa renunt la abonamentul cu numarul de telefon declarat la banca am mers la banca si am complectat un formular tip prin care am anuntat banca de o noua adresa de corespondenta si un alt nr de telefon. Nu am mai primit nici un telefon si nici o notificare, am vorbit cu fratele si cumnata mea si mi-au spus ca au achitat creditul integral. M-am dus si la banca unde am vorbit cu sefa de agentie care era prietena foarte buna cu cumnata mea si mi-a spus ca, creditul a fost achitat integral. Am intrebat daca nu-mi da o adeverinta sau ceva si mi-a spus ca nu am girat cu nimic si ca nu are pentru ce sa-mi dea adeverita. La tara locuieste doar mama mea de 70 ani care nu mi-a spus niciodata ca as fi primit ceva de la banca, iar acum am aflat intamplator fiind la tara cand a venit postasul cu o notificare de la o firma de recuperare cum ca nu am raspuns nenumaratelorr notificari si s-a dispus trecerea la executarea silita. Ce este de facut in situatia mea dat fiind faptul ca o angajata a bancii mi-a confirmat ca s-a platit creditul integral iar eu nu am fost notificat niciodata de banca la noua adresa de corespondenta pe care le-am comunicato in scris. Va rog frumos sa-mi dati un sfat ce ar fi de facut. Va multumesc anticipat.