avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate ronat

Activitate ronat

Buna seara,
urmare a unui accident de circulatie in urma cu 2 ani sentinta civila mi-a acordat recent valoarea daunelor materiale cerute care au fost achitate de asigurator. In timpul precesului avocatul meu nu a cerut penalizari de intarziere conform articol 37 din ordin 5/2010. Cum sa obtin aceste penalizari, deoarece asiguratorul a facut investigatii in mod abuziv, accidentul fiind cercetat de politie la fata locului, nerespecandu-se art 36/2 din ordin csa de catre asigurator? Sunt obligati de lege odata cu castigarea procesului sa-mi acorde penalizarile pentru acesti 2 ani in care autoturismul a stationat in service sau sunt nevoit sa-i actionez din nou in instanta? In cazul meu se calculeaza penalizarile numai cu 0,1% pt cei 2 ani sau se adauga 0,2% incepand cu 0.6.12.2011?
Buna ziua, va rog sa-mi dati un raspuns cu privire la compatibilitatea unui director RAR care este si PFA-expert auto autorizat de ministerul justitiei de a face expertize tehnice pe perioada mandatului ca PFA. Un director RAR este functionar public? Si daca nu e, exista posibilitatea unei incompatibilitati, conflict de interese?

Cu multumiri,
Andrei Ronat