Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Penalizari de intarziere asigurator
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Penalizari de intarziere asigurator

Buna seara,
urmare a unui accident de circulatie in urma cu 2 ani sentinta civila mi-a acordat recent valoarea daunelor materiale cerute care au fost achitate de asigurator. In timpul precesului avocatul meu nu a cerut penalizari de intarziere conform articol 37 din ordin 5/2010. Cum sa obtin aceste penalizari, deoarece asiguratorul a facut investigatii in mod abuziv, accidentul fiind cercetat de politie la fata locului, nerespecandu-se art 36/2 din ordin csa de catre asigurator? Sunt obligati de lege odata cu castigarea procesului sa-mi acorde penalizarile pentru acesti 2 ani in care autoturismul a stationat in service sau sunt nevoit sa-i actionez din nou in instanta? In cazul meu se calculeaza penalizarile numai cu 0,1% pt cei 2 ani sau se adauga 0,2% incepand cu 0.6.12.2011?
Ar fi trebuit sa cereti dobanzile si penalizarile odata cu actiunea [principala, insa exista multe solutii, chiar daca le cereti: de exemplu, exista hotarari unde ti se da doar dobanda legala, altele, unde ti se da doar penalizarea din legea speciala, altele unde ti se dau ambele si altele unde nu ti se da nimic, inafara debitului principal.
Depinde de dvs. daca incepeti o noua actiune sau nu.Cat priveste cuantumul, il calculati potrivit Ordinului CSA valabil la data accidentului.