avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate gsm87

Activitate gsm87

Răspuns la discuția divort
Daca as angaja un avocat atunci sa ma reprezinte, s-ar putea fara ca eu sa fiu prezenta? Eu am o sarcina destul de dificila si abia pot merge 30 de min cu masina, cu avionul du/te vino, nici nu vreau sa imi imaginez, de aceea as fi vrut sa fac cat mai putine drumuri posibile.
Răspuns la discuția divort
Eu nu mi-am schimbat numele dupa cel al sotului, macar de problema asta am scapat. Din cate ma interesasem anul trecut si eu stiam ca nu se poate fara prezenta ambilor soti, pe cale administrativa, si ca dureaza aproximativ 2 luni. Chiar ma superbucurasem sa vad ca se poate face aceasta imputernicire. Acum sunt putin confuza, deci se poate sau nu face prin procura?
Răspuns la discuția divort
Procura/imputernicirea o pot face unui membru al familiei sau unui prieten? Se face la ambasada romaniei? Deci procedeul de divort prin notar/ofiterul de stare civila dureaza 30 de zile calendaristice, de la depunerea cererii de catre parti pana la expirarea celor 30 de zile de gandire? Ce costuri implica o astfel de procedura? Multumesc pentru ajutor.
Discuție divort
Buna ziua! Am o problema destul de serioasa. Sunt plecata in strainatate de 2 ani, am fost si in tara, anut trecut in august, cam o luna. Situatia in care ma aflu nu imi permite sa stau prea mult timp in tara din cauza locului de munca. Sunt casatorita civil din 2007, dar suntem separati de 2 ani. Urmeaza sa divortam de comun acord, nu detinem bunuri in comun , nu avem copii. In momentul de fata, eu sunt insarcinata (4 luni jumatate) cu actualul meu iubit. Sarcina mea a fost ceva total neasteptat, dar am decis impreuna cu actualul meu iubit sa pastram copilul, chiar daca situatia in care ne aflam este destul de penibila. Urma sa merg in octombrie in tara, anul asta, dar din cauza faptului ca vreau sa nasc in strainatate, deoarece aici am muncit cu acte, deci voi primii concediu maternal, nu imi permit sa stau 2 luni sau cat dureaza formalitatile divortului, chiar fiind el pe cale amiabila , pentru ca mai repede de 20 octombrie nu cred ca pot sa ajung in tara si daca as sta 2 luni m-ar apuca luna a 8-a de sarcina (riscul de a calatorii cu avionul fiind destul de mare in luna a 8-a).
Intrebare mea ar fi- Se poate sa imputernicesc un avocat care sa se ocupe de divort, fara ca eu sa fiu prezenta mai mult decat la inceputul procesului de divort.
Sau ce alta posibilitate ar fi sa divortez inainte sa se nasca copilul la inceputul lunii ianuarie, fara ca sa fiu nevoita sa stau in tara 2 luni. Alta intrebare ar fi cum ma poate afecta in procesul divortului nasterea copilului, daca nu divortez pana atunci?
Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Multumesc anticipat.
Buna ziua! Am o problema, sper sa ma puteti ajuta. Mama mea detine semnaturile fratilor ei pentru a putea face succesiunea unui imobil de 2 camere, mai am o sora, si din cauza unor divergente dintre mine, mama si sora, vrea sa treaca apartamentul pe numele sorei si sa ma lase pe strazi. Eu am investit peste 6000 de euro in apartament in urma cu 3 ani de zile, platind banci facute pentru apartament, intretinere ramasa in urma si renovare din bani stransi in strainatate. Fara nici un motiv serios, mama mea vrea sa treaca apartamentul pe numele sorei mele vitrege, deoarece suntem frati dupa mama. Tatii nostrii sunt plecati de cand eram mici. Deocamdata eu sunt in strainatate cu mama, si sora e in tara la logodnicul ei. Ma intereseaza cum as putea eu sa atac daca vor sa ma lase in strada deoarece am drepturi egale cu sora mea, si in plus am si investit bani munciti din greu. Se pune problema de persoane cu care nu se poate discuta la nivel intelectual. Intamplator am aflat de ceea ce vor sa faca, ele nu stiu ca am aceasta informatie. Deocamdata mama nu are actele facute deoarece i-au expirat, apartamentul inca nu este nici pe numele ei, are doar semnaturile de la fratii ei. Vreau sa stiu daca poate sa ma excluda din drepturi, avand in vedere ca am investit in apartament si am martori, si ceva chitante, dar nu toate. Va multumesc.