avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2185 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian_Mi

Activitate Adrian_Mi

Răspuns la discuția stabilire domiciliu minor
Ei m-au dat in jucata(mama minorei) insa bunica e cu ea, cand i s-a cerut mamicii sa prezinte adeverinta de venit, a adus una pe numele bunicii motivand ca ea nu are contract etc...
Eu inteleg ca s-a obisnuit copilul cu ei, e normal si firesc, dar in numele obisnuintei (are 3ani acum) ce va fi in viitor? Adik nu se pune problema minorului? Se pune a sentimentelor? Si daca a sentimentelor se pune, cu ce afecteaza relatia tata minor, relatia minorului cu bunicii? Intuiesc ca se merge pe presupunerea de razbunare a tatalui?
Daca voi castiga procesul nu intentionez sa ma amestec in sens negativ intre relatia copilului cu celelalte rude din partea mamei sau in relatia mama copil.
Revin la cererea noastra reconventionala. Nu sunt avocat, avocatul meu a scris-o impreuna cu mine, au am taiat,reformulat si adaugat ceea ce am crezut de cuviinta la fel si dansul. Am recitit de zeci de ori inainte sa punem la dosar. De altfel daca cineva citeste ceea ce a scris partea adversa ..ve de la o posta ca e minciuna si "vraja" ,...dar șe pare ca are efect....
....
Am de gand sa merg in continuare pana la capat, sper sa nu fie in zadar!
Răspuns la discuția stabilire domiciliu minor
Mama copilului are domiciliul in acte diferit de bunici. Bunicii la tara, mama la oras, in fapt mama acum locuieste cu unu, nici macar la domiciliul ei, bunica creste copilul din doua motive, sa lase fiica sa isi refaca viata si doi banii.
Ei imi tot resping din cauza actiunii de razgandire insa asta a reiesit din interogatoriu. Chiar mama copilului a invocat diverse motive penu faptul ca nu a cerut copilul ca nu are cum timp etc.
Zice ca a scoala in fapt a absolvit facultatea in 2012, deci minte.noi am spus si asta insa parca vorbim scriem la pietre.
Daca cerera fata sa locuiasca cu ea era cu totul a
Tceva..insa cucu...ea nici dupa ce am cerut eu nu a zis nimic.
Si acum la fel sustine...ca e scoala ca e munca care nu e

Aaa alta tare...a venit cu text ca are servici si ca a venit, in fapt a adus la munca o adeverinta de part time dar nu a ei, a mamei(bunicii) cu un venit oarecare.

By the way prima judecatoare spune ca eu nu fac dovada .unei rele intentii, a neintesului etc...insa decizia e asta custodie comuna cu domiciliul la bunica si plata pensiei etc...


Chitantele au fost pastrate ca am platit cu card si pe acrd imi apar toate platile, cu numele magazinului si suma si ora etc, intamplarea face ca am facut poze fetei cu lucruri noi carucior, bicilete , leagan si mama ei a reconuscut in instanta,
Am fost o scurta perioada plecat din tara, si ii trimiteam bani pe card facut pe numele fetei , asta faceam si inainte ca eram la svici si imi cerea, si eu executam,
Alte chitante? E simplu cumparam eu hainute si ii trimiteam ei pe net sa o intreb daca sa i le cumpar, pastram chitantele ca sa pot sa le schimb daca nu ii vin, si, mitosind ca e cam ciudat ca nu vad copilul mereu, am zis sa le pastrez,
Patesc si acum bani desi in fapt inca nu e definitva hotararea, nu asta deranjeaza,
In timp ce eu trimiteam bani ei ea m-a dat in judecata pe ascuns...imi spunea ca anul trecut(ca sunt doi ani de proces) ca vrea sa isi ia masina, eu nu intelegeam pe ce bani...de fapt era pe banii din proces... ...care si-i inchipuia ca ii va scoate....
Referitor la domiciliul copilului la bunici mai mult timp, da asa e a fost luat cu forta de ei,
Eu interes mi-am dat dovada sunt pozele pe parcusul etapelor crestere a micutei, atasate la dosar, poze cu mine si fetita,+ chitante bani etc, mmarturii tot pe parcursul zileleor scurse de lla nastere pana acum, altfel exista si o filmare cu casa pregatita penu ele de mine, totul cumparat de mine, cu fetita mea cu care ma joc, ..... nu am mai vazut-o de un an si 3 luni......doar in poze....
Orice mi-ar spune oricine nu reic decat.
Acest copil e facut din mama si tata. Tatal l-a salvat de la moarte , ca era cu el pe masa dde avort la clinica. Chiar si asa fiind facut de mama si tata trebuie sa fie ingrijit de mama si tata.
Eu am aformat si sunt dispus in realtate sa colaborez cu mama (doar cu mama copilului) in ideea asigurarii unui climat natural si firesc acestui copil. Indiferent ce costuri impica asta( financiare sau sacrificii. De alta natura)

Multumec pentru reply

Răspuns la discuția stabilire domiciliu minor
S-a respins pe motiv de tarzie razgandire, adik la a doua infatisare ea a spus ca nu vrea sa stea cu fata eu pana la a 3-a am sarit cu cerinta noua,
Dar si asa nu eram la un proces unde interesul minorului primeaza?
Eram cumva la un proces la care jucam sah?
Nu cred ca o sa castig la recurs...e romania si...nu cred ca e interes pozitiv.
Speranta mea mare e la cedo...sper ca aia sa isi faca treaba
De altfel de prima data a dat custodie comuna! Ce fel de custodie e asta in care...eu nu am relatie c fiica mea? Mama ei nu sta cu ea?!
La lege am citit ca aceasta custodie e altcea nicdecum un program de weekend la doua-trei stamani, ...
Macar custodia comuna sper ca la recurs sau cedo sa se clarifice, aplicarea ei...

Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția stabilire domiciliu minor
Raspunsul mamei..la intrebarea de ce nu te-ai inteles amiabil cu el a fost ca :"asa a fost sa fie" , de altfel am incercat si inainte de proces...si, nimic.
Daca cineva chiar ar citi dosarul( cam 3,5 cm grosime) ar sti ce sa faca.
Dar se pa ca nimeni nu are aceatsa intentie.
Instanta a intrebat-o .: bun si daca pe el nu vreti sa il cunoasca fata drept tata atunci pe cine vreti? Ea a raspun pe prietenul meu. Desi tot ea a admis ca a avut mai multi prieteni.....
Rea intentie e clar la ea....
Eu m-am gandit ca avocata ei e cunoscuta acolo...si de asta....refuz sa cred ca ceea ce ofer eu e absurd.
In instanta am propus exact asta , il iau in domiciliu la mine, custodie comuna, atesc eu tot asigur tot la bebe..mama are voie minim jumatate de luna cu bebele,(avem case apropiate) ...insa nici un efect. A venit si autoritatea la mine si ei la fel au sugerat si...nimik...

:(
Răspuns la discuția stabilire domiciliu minor
Avocat am, multumesc!
Pai stiu...asa am de gand.

Serios spun ca decizie favorabila pentru mine e sa imi lase fata, sa se implice si mama ei in viata , ii platesc eu tot copilului, sa o poata lua oricand doste si oricand fata doreste. Atat nimic mai mult. N cer nimic.
Ce au dat ei e fix cucu. Nu vad nici un interes superior alminorului in ceea ce au ales acele judecatoare...

Numai bine
Răspuns la discuția stabilire domiciliu minor
Asa e, dar mama copilului nu are domiciliul bunicii, ea locuieste cu un nene si are domiciliu diferitbde al bunicilor, e o distanta. 40-50 km , copilul nu locuieste cu ea, si mama a fost pusa sa plateasca pensie bunicii! Ma nemultumeste pensia doar ca o platesc bunicii! De altfel, desi insinuati ca e vb doar de pensie tin sa amintesc ca prin \"mijloace legale dar imorale \" o pot micsora la minim. Nu asta e tinta mea, am sa fac asta in cazul in care am sa pierd.
Eu vreau fetita. Nu m-am opus de la inceput pentru ca nu a specificat ca mama fetitei nu va locui cu fetita! Ulterior la interogatoriu a afirmat ca nu intentioneaza sa locuiasca cu fata ca ba are facultate, care e termonata deja din 2012 in vara, ba ca are servici...in fine.
Legat de pensie ...am platit lunasi de buna voie o suma de 300 ron si am cumparat hainute inca de la inceput. Am dovezi etc. Sinu e vb de doua luni..e vvb de 2-3 ani. Nu evb de asta.....
Eu chiar vreau fetita! Ce este in neregula cu asta?
De ce suntem discriminati. Pentru bani?
Cu ce e mai presus bunica materna decat cea paterna? Si mai mult...au afirmat ca nu ma vor lasa sa vad fata intr-un memoriu depus instantei. Motivand ura lor.
De fapt bunica aceea vrea bani, nu are ocuparie, nici mama fetei ju are servici stabil! E un part time! Copilul e bolnav, din cauza conditiilor lor, de ce se dau verdicte dupa ureche?
Mai mult de ce asa zisele instante carora indirct le imbogatesc buzunarele nu ne ia pe mine si pe mama fetei sa ne \"impuna\" asa cum imi impun mie, sa avem inmmod egal grija de copil si sa impartim atat aceeasi sponsabilitate cat si beneficiu parintesc?
Serios? Legile alea de care vorbiti cu atata sfintenie nu snt facute de oameni? Cumva dumnezeu le-a dat?

Multumesc pentru reply!
Mincu A

In realitatea aceasta decizie a instante inseamna asta:
Mama nu o sa stea cu copilul, daca vroia spunea macar o data in instanta ca il iubeste!
Tata nu va fi lasat sa il vada, probabil doar cu executor..ceea ce nu o sa intample ca nu am sa terorizez eu copilul cu politia la usa.
Deci: concluzie?
Copil abandonat de stat , lasat in grija unei bunici a carei ocupatiee crescutul de bebei si traitul din asta!
A facut acelasi lucru cu fratele ei (unchiul mamei minorei) i-a luat de data asta fata din bratele cumnatei si a facut smekerii la tribunal sa o faca pe mama aceea sa ii plateasca pensie, pe fratele ei l-a pacalit la fel sa trimita banuti sa ii creasca ea fata si uite asa hoasca aia supravietuieste.

Revin cu precizarea! Asta e justitie? Eu nu am sa ma opresc aici! Nu e moral nu e deloc in spiritul a nimic in interesul minorului?..e doar un verdict dat sa mai scape din dosare!

Sunt furios ca macar daca insistau sa facem cumva ca acea custodie comuna sa se si exercite nu numai cu titlu scris de custodie comuna! ...

A vedea bebele o data la doua trei saptaman e un chin... E trist si foarte in avantajul minorei.
Tin sa spun ca nu sunt alcolist, violent etc. Si nici partea adversa nu a afirmat asta, doar ca probabil castigurile mele din job ii ademenesc atat de mult.
Sunt un tata care se simte discriminat, haituit si batjocorit de sistemul judiciar din romania!
Pe scurt: acum 3 ani s-a nascut in urma unei relatii de 4 ani fiica mea. La cateva saptamani de la nastere ne-am despartit, bunicii materni au luat copilul , fara voia mea si au "avut grija de el, "
Eu am trimis bani, hainute etc lunar de atunci si pana azi,(cu dovada, chitante etc) insa m-am trezit dat in judecata pentru pensie alimentara si stabilire domiciliu la bunicii materni.
Nestiind ca mama copilului nu intentioneaza sa locuiasca la acelasi domiciliu cu minora, nu m-am opus initial insa ulterior la proces s-a dovedit ca ea nu are de gand sa locuiasca cu minora, intentionand sa isi refacac viata.
Eu am facut cerere precizatoarerin care am cerutdomiciliul la mine. Solutia a fost custodie comuna cu domiciliu la bunici. Eu nu vad copilul decat o data pe luna , in vacante deloc si dau banuti la bunici.
Am facut apel si, dupa ce ca judecatoarele nu au citit dosarul care are deja 3 cm grosime, mi-au respin si apelul.
Acum fac recurs, si intentionez sa trimit dosarul si la cedo.

Intrebare? Ce parere aveti? Pot castiga domiciliul minorei? Tin sa spun ca imi iubesc fetita si vreau din inima sa locuiasca cu mine. Am posibilitati financiare. Mama si bunicii Mint in declaratii si se contrariaza, insa se pare ca nimic nu e in favoarea unei decizii pro relatie minor tata. Mai mult la apel au adus adeverinte prin care fetita e grav bolnava. 3 diagnostice dierite . Era scris ca reomandare ca necesita ingrijire din partea mame, care mama oricum nu va sta cu copilul.
In fine ideea e ca judecatorii par ......ori nu au interes ori... Uffff sunt extrem de furios pe sistemul asta de jungla. Ce ma sfatuiti?

Multumesc anticipat!
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Am sa angajez un avocat intocmai cum m-ati sfatuit si cererea reconventionala o sa o formulam si sa o depunem.
Eu nu vreau sa ii fac rau mamei copilului. Mai mult mi-as dori sa constientizeze ca e mai sanatos sa avem grija de copil indiferent de starea relatiei noastre, si sa nu mai priveze copilul de drepturile lui printre care dreptul de a sti cine este familia lui si poate, de ce nu, sa beneficieze de ajutor din partea acesteia.
Saptamana viit. O sa plec in romania sa fac toate aceste lucruri.

Imi este necunoscuta procedura de promovare a ordonantei prezidentiale.
Nu stiu cat este de levant faptul ca mama copilului nu are un servici stabil, si situatia financiara a familiei ei nu este asa de stralucita.

Inca o data multumesc mult, si sper sa reusesc sa obtin cat mai mult timp de petrecut cu micuta.

Numai bine!
Problema e ca de la o vreme nici mama fetitei nu mai doreste sa ma lase sa mentin contactul cu fiica-mea .
Personal vreeau ca fetita sa petreaca cat mai mult timp cu mama nu cu bunica.
Pensia alimentara nu e asa de importanta cat important este binele fetitei. Cred ca am ce sa ii ofer atat afectiv, cat si material-educational.
Ma ingrijoreaza acel program de vizita.
Eu consider ca in fiecare weekend ar fi suficient pen mine. Adik fata sa locuiasca la mine de vineri pana duminica. Asta de fapt ma intereseaza. Daca "ore de vizita inseamna " 1/16 din timpul unei luni este extrem de putin. Si insuficient pentru a putea avea o relatie normala tata -copil.



P.S. multumesc pentru raspuns
Buna ziua!

In urma unei reelatii cu fosta prietena s-a nascut fiica mea acum in varsta de doi ani. Imediat dupa nasterer lucrurile nu au mai stat bine int noi si am fost dat afara din casa de ea si parintii ei. In fine. Dupa o perioada m-a cautat si am incercat sa reluam relatia insa fara stirea parintilor ei. Copilul il vedeam numai pe ascuns fara stire familiei ei. Ajutor a primit non stop din partea mea. Bani etc. Anul trecut am fost nevoit sa parasesc tara in interes de servici penrtu 8 luni. In toata aceasta perioada am trimis bani pe un card al carei titular este fetita mea in varsta de doi ani. Asa mama fetei a avut cum sa ia banuti pentru ceea ce tbuie copilului.
La doua luni dupa ce am plecat am aflat ca am fost dat in judecata de fosta prietena ( aceasta insa imi ascuna acest lucru) pentru pensie alimentara.
Intors in tara am fost la ibunal si am cerut copie dupa dosar. Am citi aceasta copie si am constatat ca 90% din ce scrie acolo sunt minciuni.
Spune ca nu m-a interesat copilul inca de la naste , ca nu am contribuit , ca in fine multe neadevaruri.
Eu am dovezi poze cu mine si fata, ba chiar si mama fetei la diferite momente din viata micutei, fericiti etc, am chitantele de transfer bancar pe 8 luni, am chitantele de la hainute si alte bunuri pe 8-9 luni, am dovezi ca a fost platit cu cardul meu la diferite magazine de jucarii si articole de copii.
Mai am ei email-uri prin care discut cu mama copilului despre starea lui, despre ce sa ii cumpar si ce sa faca pentru binele fetei.
In fine.
Acum eu vreau sa imi iau un avocat sa fac o cerere reconventionala prin care sa cer custodia comuna si sa arat ca ea minte si ca interesul ei sunt banii.
Partea ciudata e ca ea a cerut ca fata sa nu locuiasca cu ea, ci sa stea la parintii ei pe motiv de lipsa de timp din cauza scolii etc.
Ce ma sfatuiti ce sa vb cu avicatul ce sa cer?
Ce pot obtine?
Care sunt sansele sa am parte de momente cu fata mea? Vreau sa ma implic si eu in viata ei.
Sunt departe de casa si sunt si speriat de acest proces.
Va multmesc anicipat si imi cer scuze pentru erorile de scriere.