avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate lacramioaragiorgiana

Activitate lacramioaragiorgiana

Va multumesc pentru raspunsuri,dar as mai avea o problema,la care va rog sa ma ajutati cu o parere,un sfat.
Dupa cum v-am spus copilul sta la tata doua weekend-uri pe luna,intrucat serviciul lui,(lucreaza numai in weekend),nu ii permite sa stea cu fata,o duce la parintii sau la sora lui,timpul lui petrecut cu ea fiind foarte putin.In schimb ,cand fata este la mine,cea mai mare parte a timpului,eu nu am voie sa o las nici macar 10 minute ,in compania altor persoane,in special a parintilor mei,el sunandu-ma ,cu amenintari,ca o sa am probleme ,ca nu ma ocup de copil,si multe altele.Avand in vedere ca divortul s-a facut pe cale amiabila,prin notar,stiu ca nu am nici o cale de atac impotriva lui.vreau sa stiu ce presupune intentarea unui proces,impotriva lui,pe motiv ca nu este prezent in viata copilului,pe parcursul zilelor de vizita.
Ca sa fac? Dati-mi un sfat!!!!!!!daca se intampla sa am o problema si sa o las ,sa o duca el la gradinita ,dupa weekend-ul de vizita,de abia vrea copilul sa mearga,ca ii tot spune fetei ca Doamnele sunt proaste,ca nu se ocupa de ei,si multe altele,si fata refuza sa mearga la gradinita.Numai stiu ce sa fac!!!!!!!!
Va multumesc pentru recomandare,la varianta asta m-am gandit si eu,dar intrucat relatiile dintre noi nu au fost foarte bune in ultimii ani,el este foarte dusmanos.Si rautatile lui se rasfrang asupra copilului.De cele mai multe ori cand i-a copilul la el,ecesta sta la parintii si sora lui,el neavand contact cu copilul.Si asta ma deranjeaza ffff tare,Si el ar putea ca sa se razbune ca mi-am refacut viata,si sa nu fie de acord cu mutarea mea.Chiar numai stiu ce sa fac!!!!!Mentionez ca fata s-a acomodat ffff bine cu actualul meu partener,chiar ii zice " tati",fara sa o constranga nimeni.
DA , inteleg ca trebuie sa il anunnt,dar ca sa ma mut in alt oras imi trebuie acordul lui? Daca nu e de acord ,ce sa fac ,sa raman intr-un loc ,unde nu am ce sa fac? Vreau sa imi refac viata!!!
Am divortat in februarie 2012,la notar.De comun acord, a ramas ca minorul sa locuiasca cu mine,la adresa parintilor mei,sotul platindu-i o pensie alimentara lunara,si avand un program de vizita ,de doua weekend-uri pe luna.Eu intentionez ca in cateva luni de zile sa ma mut cu serviciul si respectiv domiciliul,bineinteles impreuna cu copilul,in alt oras.Vreau sa stiu,imi trebuie acordul sotului?Bineinteles sa respect programul de vizita,aducandu-i copilul ,in orasul unde avem declarat domiciliul.Trebuie sa il anunt ,ori de cate ori parasesc orasul cu copilul?????
Va multumesc anticipat!:((