avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Activitate LCOCU

Activitate LCOCU

Buna ziua!Am urmatoarea speta la care as dori atat tratamentul contabil cat si implicatiile fiscale sa mi le prezentati spre a fi aprofundate:
Am un mijloc fix (apartament) achizitionat pe societate in 06.12.2010, la valoarea de intrare 173387,10 lei; durata normala de functionare 720luni; amortizare lunara=240,81 lei; valoare ramasa de amortizat 169774,80 lei.Intentionez sa-l vand unui partener la aceeasi valoare cu care l-am achizitionat, si anume:215000 lei(cu TVA).Fac mentiunea ca am achitat pana acum furnizorului meu suma de 86000 lei, pe care partenerul meu doreste sa mi-i vireze in contul societatii, iar restul de 129000 lei(pana la concurenta sumei de 215000 lei)ii va achita el furnizorului, avand in vedere ca va fi noul proprietar.Astept opiniile, si poate o monografie scurta privind inregistrarile contabile ce se impun, precum si tratamentul fiscal.E necesar sa facem si un act notarial impreuna cu noul proprietar al apartamentului, prin care specificam faptul ca il vindem si ca dumnealui se obliga sa ne achite si noua c-val platilor efectuate(86000 lei), iar furnizorului diferenta de 129000 lei.La ce valoare ar fi indicat sa fac vanzarea(cu TVA)?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri ale dvs!