avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1073 soluții astăzi
Forum Activitate gherghinadragan

Activitate gherghinadragan

aveam o cunostinta care ii prezinta sotului meu pe cineva care vinde o masina.In data de 12.02.2012 vine cu masina sa o vada sotul meu pt o eventuala cumparare .Sotul meu ii face poze ca sa imi arate si mie masina sa vada ce parere am .In data de 14.02.2012 vine aceasta cunostinta impreuna cu cel care vinde masina,( pt ca ne hotarisem sa cumparam masina )sa-i dau un avans de 1 800 euro.
M-ia lasat actele masinii (cu cheile au ramas ei).In data de 15.02.2012 sotul meu a mers la circulatie sa verifice starea masinii(daca are amenzi,e embargata .....)Politia ii da un act care specifica ca masina e ok.Dupa ce am vazut ca masinae ok am platit 5500 euro la aceasta cunostinta (intermediar)pt ca ne-a spus ca nu poate sa vina amicul lui ca muncea .Specific ca ei stiau ca noi nu o sa raminem cu masina ca era o investitie pt noi.Ne-au dat un contract de vinzare cumparare care mai apoi a rezultat ca era intocmit in data de 14 .04.2011.Dupa o luna si jumatate sotul meu merge in rominia sa incerce sa vinda masina .La frontera cu Slovenia la un control il aresteaza pe sotul meu si i se comunica ca conduce o masina furata .Le da toate actele care le avea de la masina inclusiv hirtia de la trafic si contractul de vinzare cumparare .Politia de frontiera ii comunica ca are un contract intocmit in 2011 .L=au arestat preventiv 29 de zile .Dupa actele care le aveam eu merg acasa la cel care credeam ca ne vinduse masina .Acolo alta surpriza cel din acte nu era persoana care ne vinduse masina si mai grav el avea o masina identica cu a noastra cu aceleasi nr.de inmatriculare .Am mers la politie si am facut denuntie amindoi.Apoi sotul meu a avut un proces in care era invinuit de cumparare a unui bun care stia ca e furat.Cum se dovedeste ca el nu stia asa ceva ?
In Spania eu am facut o declaratie la politie in care am comunicat cele de mai sus .L-au interogat pe -cunostinta-(intermediar) si el a declarat ca nu-l cunoaste pe cel care ia vindut masina sotului meu ca sotul meu il cunoaste .Sint martori care au vazut-o pe persoana care ne-a vindut masina ca a stat la intermediar acasa aproape o saptamina .Pe sotul meu l-au condamnat la 7 luni de inchisoare .Nu are antecedente de nici un fel.Apelul l-a pierdut si a ramas cu 7luni .Ce mai e de facut?
Masina a rezultat ca era un duplicat si actele erau originale dar duplicat dupa masina falsa .Am mers la politie aici sa intreb cum merge investigatia (in Spania ) simi-au zis ca trebuie sa astept ca o sa aiba loc un proces si ca nu pot sa-mi spuna nimic.Pe cel care ne-a vindut masina nu-l gasesc si nu stiu cine este .In ziua care sotul meu a facut poze la masina iese persoana aceasta intr-o poza dar nu se vede bine
Am dus copie dupa poze pe un CD (asa mi-a cerut politia )ca sa o identifice .Nu mai stiu ce sa fac si unde sa ma duc .Ce ar trebui sa fac?Unde sa ma duc?Nu trebuia sa-l judece in spania pe sotul meu ca aici am cumparat masina .?Va rog ajutati-ma .Multumesc.
l-au detinut in ziua de 28 martie 2012 si ii spune ca are proces in ziua de 24 de aprilie in slovenia
dupa cite mi-a spus avocatul sotului meu masina era furata din spania si i-au pus alte numere de inmatriculare . ne-au dat niste acte care erau un duplicat dupa o masina care aici nu avea nici o problema
pai nu ati inteles sotul meu este detinut in slovenia
un contract de vinzare cumparare care la incheiat cel care ne-a vindut-o
este acuzat de tainuire
buna ziua .asi dori si eu en sfat ca nu stiu ce sa fac?am cumparat o masina in spania .inainte de a cumpara masina am fost la trafic sa vedem daca este in regula .de la trafic ne au spus ca da si atunci am cumparat-o . masina nu am pus-o pe numele nostru pt ca o cumparasem ca sa o vindem .si in plus proprietarul masinii ne dadea un timp.sotul meu a plecat in rominia cu masina si la granita cu slovenia l-au detinut cum ca masina este furata ce trebuie sa facem ca am sunat la ambasada rominiei in slovenia si ne-a spus ca ei nu pot face nimic.nu stiu unde sa ma duc si ce sa fac?va rog dati-mi un sfat