avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate jus_tgv

Activitate jus_tgv

Răspuns la discuția Declaratie unica
Multumesc!
Daca am obtinut venituri nete de 1200 lei timp de doar 6 luni in 2018, din drepturi de proprietate intelectuala,iar impozitul s-a retinut la sursa,am vreo obligatie de a depune Declaratia unica,pana la 31 iulie?Venitul total a fost ,deci,mult sub minimul pe economie...
Va multumesc de raspuns!Mama mea era ff ingrijorata ,pt ca tot citeste si aude astfel de stiri...Si nu stia clar ce trebuie sa faca sau sa facem....

george-neagu a scris:

Nu veti declara si nu veti plati impozit pentru sumele de bani primite ca ajutor de la rudele din strainatate.

Ce obligatie fiscala legala are o fiica adulta, care primeste lunar in cont o suma de bani de la mama sa,in conditiile in care aceasta este pensionata de varsta in Romania,dar lucreaza cu contract de munca(deci isi plateste darile)in Spania?Dar mama,daca sta doar o luna pe an in Romania si are 64 de ani trebuie sau nu sa faca vreo declaratie,dupa ultimele legi?
Discuție Acte auto
Doresc sa stiu daca la inmatriculari auto,la transcrierea unui auto inmatriculat in Romania la care ultimii 2 proprietari au trecut masina doar la fisc,nu si la acte auto,daca mi se cer la Birou Acte si contractele anterioare.Asa mi s-a spus.Dar eu nu am reusit sa iau legatura cu proprietarul din Talon si nici cu urmatorul.Legal mi se pare sa fie nevoie doar de ultimul,pentru ca eu nu as avea niciun drept sa detin celelalte contracte.Oricum masina a fost inregistrata fiscal la fiecare,pentru ca ultimul a fost nevoit si el sa o treaca si sa o scoata de la impozite.Deci ce pot face?
Multumesc mult!
Ce obligatii fiscale au copiii adulti care primesc bani de la parintii lor ce muncesc cu contract permanent intr-o tara UE,unde platesc impozite,asigurari?Trebuie sa ii declare?Si ce vor plati pentru ei?
Este vorba despre mama mea,care locuieste si lucreaza cu contract permanent in Navarra Spania si vine acasa,in Romania,doar 2-3 saptamani pe an.Multumesc!
Ma intereseaza ce obligatii fiscale fata de Statul roman are un roman care locuieste intr-o tara din UE peste 8 luni pe an si lucreaza cu contract legal de munca acolo?
Sunt membru Sanitas si doresc sa ma retrag.Mi s-a spus ca dupa retragere institutia unde lucrez imi va opri in continuare suma pe care o plateam pana acum sindicatului,ca si cotizatie de nemembru?Exista vreo lege in acest sens?Care este aceea?Nu ar trebui sa ma informeze exact inainte....?