avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Activitate marye

Activitate marye

salut.scriu din germania,iar aici unde locuiesc sunt multi romani.o prietena romanca m-a rugat sa o ajut,ea si partenerul ei ,tot roman, au o fetita de 2 ani.fetita poarta numele lui de familie,dar nu si ea ptr ca nu sunt casatoriti.nu se mai inteleg iar ea ar vrea sa plece in romania cu fetita dar fara stirea tatalui ,astfel nu ar lasa-o.in romania vrea sa bage proces de custodie ptr fetita.intrebarea mea este daca pleaca in romania fara stirea tatalui,nu a depus la politia din germania nici o plangere ca tatal ar fii violent, ar avea de suferit la proces? tatal ar putea declara ca a rapit copilul?
dar daca vrea sa se intoarca in germania dupa 9 luni trebuie sa dea anumite examene acolo ca sa primeasca dreptul de a conduce?multumesc
la un control de rutina pe sotul meu l-au gasit cu 1.90 la mie alcool in aerul respirat (mentionez ca el lucreaza in germania de 5 luni si e singur).a primit o suspendare de 9 luni.intrebarile mele: in romania poate sa conduca? sau treb sa stea 3 luni? daca dupa 9 luni vrea sa conduca in germania treb sa dea alte examene in germania? permisul ii vine in romania? daca permisul nu ii vine in romania dupa 9 luni se poate duce sa il ia din germania?