avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate balicaluioan

Activitate balicaluioan

Da , inteleg , dar ce n-am precizat e ca partea adversa e avocat( el profeseaza , eu am doar facultatea facuta ) ,ei cu disperare incearca sa ma termine ( in cazul asta , ajutat de notar ), si aici in oras nu vad rezolvare ! Voi pierde timp cu asteptatul raspunsului si rezultatul ma gandesc care va fi !Am mai facut o plangere la barou , pt. avocat si nu dau raspuns pana la terminarea procesului de reziliere ! Deci ? Prefer sa fac direct la Curtea de apel , unde mai este un dosar pe rol ,ca , au violat si domiciliul batranei dupa decesul acesteia !
Da ati inteles bine ! Intrebarea mea era , dupa cele relatate , daca am motive sa-i fac plangere penala notarului ?! Multumesc pt. atentia acordata !
Testamentul lor s-a facut in aceeasi zi ! Al meu dupa 1 an !Am spus ca notarul s-a luat de cap cand a vazut ca exist si eu si m-a rugat sa nu-l var mai rau in rahat !Exista un proces de reziliere a contractului de intretinere inceput de batrana in timpul vietii ! Eu sunt acum partea reclamanta si s-a deschis si succesiunea mostenirii ! Eu am testamentul ultim , autentic si nerevocat !Oricum vad ca nu ati fost atent la toate detaliile pe care le-am dat ! Multumesc , dar nu va mai deranjati ! O seara placuta !
Multumesc ! Testamentul lor e facut tot la notar , la acelasi la care a facut si contractul de intretinere ! In aceeasi zi !Certificatul de deces original e la mine , eu am facut si inmormantarea ! Punem problema autenticitatii lui !de aceea vrem sa cerem si analiza grafoscopica a semnaturii batranei !Ma bucur ca-mi raspundeti !
Trebuia sa inregistreze testamentul lor la r.n.t.a !Trebuia sa ceara certificat de deces in original cand i-a eliberat certificat de calitate de legatar!Trebuia inainte de asta sa verifice daca nu mai exista vreun testament mai recent !
mirela741, multumesc de raspuns ! asta am si facut !
Buna seara ! Sunt noua pe forum , dar nu cred ca am gresit punand 2 intrebari distincte chiar daca fac parte din aceeasi speta ! A mea ! Una era plangerea impotriva notarului si alta daca pot ataca decizia judecatorului de reincadrare a faptei considerand ca nu respectiva a lovit-o pe batrana , si doream sa stiu daca eu ca mostenitoare si parte reclamanta in procesul de reziliere dupa moartea batranei ,pot fi considerata persoana cu interese legitime sa fac plangere !Astept raspuns !
BUNA SEARA ! O BATRANA A FACUT CONTRACT DE INTRETINERE CU O FAMILIE ,IN 2009 ,IAR DUPA CATEVA LUNI , NEMULTUMITA A MERS LA UN AVOCAT SI A CERUT REZILIEREA CONTRACTULUI .DUPA CATEVA LUNI AM APARUT EU , CERANDU-MI AJUTORUL SI MI-A FACUT TESTAMENT. CAND FAMILIA RESPECTIVA AFLA , UNUL DIN EI , VINE IN CASA PESTE BATRANA SI O BAT . AU FOST MARTORI CARE AU AUZIT VOCEA INTRETINATOAREI IN CASA , ALTUL A VORBIT CU EA LA TELEFON,EU AM AJUNS LA 5 MINUTE , AM GASIT-O SINGURA PE BATRANA , PLINA DE SANGE , AM CHEMAT POLITIA , S-AU FACUT POZE , A DUS-O SALVAREA, MEDICUL LEGIST A DAT 6-7 ZILE DE INGRIJIRI , SI AM FACUT SI PLANGERE PENALA IMPOTRIVA FEMEII CARE A BATUT-O PE BATRANA .DUPA 2 LUNI BATRANA MOARE,EU RAMANAND MOSTENITOARE LEGATARA UNIVERSALA. DECI , DOSARUL A AJUNS LA PARCHET , PROCURORUL I-A DAT AMENDA ADMINISTRATIVA DAR FIIND NEMULTUMITA TOT EA , A FACUT PLANGERE IMPOTRIVA ORDONANTEI PROCURORULUI SI JUDECATORUL IN CELE DIN URMA A REINCADRAT FAPTA, DECLARAND CA NU EA E FAPTASA !TIN SA MENTIONEZ CA E SOTIA UNUI AVOCAT DIN ORAS SI MI-A SI TRANSMIS ATUNCI CA O SCAPA !ACUM , EU SUNT DISPERATA ! BATRANA E MOARTA , NU ARE ALTE RUDE , STIU CA E O FACATURA SI NU STIU CE SA FAC MAI DEPARTE ! AM DREPTUL SA CONTEST DECIZIA JUDECATORULUI ? EU AM INGRIJIT-O DUPA BATAIE , PANA A MURIT , EU SUNT MOSTENITOAREA PRIN TESTAMENT SI MAI ALES NU VREAU CA SOLUTIA JUDECATORULUI CARE A DECIS CA E NEVINOVATA SA MA AFECTEZE IN DOSARUL PRIVIND REZILIEREA CONTRACTULUI, MAI ALES CA TOTI MARTORII AU DECLARAT ADEVARUL , CA EA A BATUT-O PE BATRANA ?DAR NU VREAU SA RAMANA SOLUTIA ASA , VREAU SA SE FACA DREPTATE ! CE MA SFATUITI ? VA ROG DIN SUFLET , AJUTATI-MA CU UN RASPUNS ! MULTUMESC SI VA RESPECT ! BALICA