avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Activitate utilizatorSimplu

Activitate utilizatorSimplu

Am inteles. Multumesc pentru informatii, sunt de un real ajutor!
Aveam planetara rupta, janta indoita, bieleta distrusa...pe acestea le-am schimbat pentru a putea tracta masina pe rotile ei, pagubele fiind mult mai extinse de atat. Iar in ceea ce priveste piesele noi, exista bon fiscal stampilat de societatea ce mi le-a furnizat. Cu alte cuvinte nu am facut altceva decat sa eliberez locul accidentului, cu atat mai mult cu cat am fost la politie dupa accident, cat si inainte de a lua masina de acolo, pentru a cere indrumare. Dar trecand peste asigurator si ceea ce a afirmat, doream sa stiu daca sunt obligat, prin orice mijloc legal, sa cumpar masina avariata.
Buna ziua!

In urma unui accident auto, pe care l-am provocat lovind o masina parcata in afara spatiului carosabil, masina fiind de vanzare (avea afis pe geamul din spate), am convenit cu pagubitul sa incheiem o fisa de intelegere amiabila prin care dansul sa beneficieze de asigurarea mea. Odata ajuns la firma de asigurari, pagubitului i s-a spus ca asigurarea este nula, deoarece eu (vinovatul) am peticit masina mea in asa fel incat sa o pot tracta de la locul accidentului si am eliberat zona (masina nu este reparata complet, am inlocuit doar piesele distruse necesare pentru rulare).
Din auzite, am inteles ca as putea fi obligat prin lege sa cumpar masina pagubitului (ea fiind pusa sub vanzare, cum am precizat mai sus). Este acest lucru adevarat ? Sau poate intenta dansul un proces impotriva mea cerand acest lucru ca despagubire? De altfel, pagubitul poate da firma de asigurari in judecata pentru nerespectarea atributiilor de asigurator?

Va multumesc cu anticipatie!