avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... obligativitate cumparare automobil accidentat
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

obligativitate cumparare automobil accidentat

Buna ziua!

In urma unui accident auto, pe care l-am provocat lovind o masina parcata in afara spatiului carosabil, masina fiind de vanzare (avea afis pe geamul din spate), am convenit cu pagubitul sa incheiem o fisa de intelegere amiabila prin care dansul sa beneficieze de asigurarea mea. Odata ajuns la firma de asigurari, pagubitului i s-a spus ca asigurarea este nula, deoarece eu (vinovatul) am peticit masina mea in asa fel incat sa o pot tracta de la locul accidentului si am eliberat zona (masina nu este reparata complet, am inlocuit doar piesele distruse necesare pentru rulare).
Din auzite, am inteles ca as putea fi obligat prin lege sa cumpar masina pagubitului (ea fiind pusa sub vanzare, cum am precizat mai sus). Este acest lucru adevarat ? Sau poate intenta dansul un proces impotriva mea cerand acest lucru ca despagubire? De altfel, pagubitul poate da firma de asigurari in judecata pentru nerespectarea atributiilor de asigurator?

Va multumesc cu anticipatie!
Cel mai recent răspuns: utilizatorSimplu , utilizator 09:49, 12 Aprilie 2012
Acest motiv nu poate fi invocat legal de asigurator.Raspunderea civila acopera daunele provocate si care pot fi dovedite ca s-au produs in evenimentul rutier.Nu inteleg ce inseamna "peticit" , daca s-a produs la locul accidentului si daca acest lucru a facut sa dispara urmele coliziunii (urme de vopsea, piesele deformate inlocuite, etc.) Exclud posibilitatea unei intentii de frauda !
Aveam planetara rupta, janta indoita, bieleta distrusa...pe acestea le-am schimbat pentru a putea tracta masina pe rotile ei, pagubele fiind mult mai extinse de atat. Iar in ceea ce priveste piesele noi, exista bon fiscal stampilat de societatea ce mi le-a furnizat. Cu alte cuvinte nu am facut altceva decat sa eliberez locul accidentului, cu atat mai mult cu cat am fost la politie dupa accident, cat si inainte de a lua masina de acolo, pentru a cere indrumare. Dar trecand peste asigurator si ceea ce a afirmat, doream sa stiu daca sunt obligat, prin orice mijloc legal, sa cumpar masina avariata.
Nu exista asemenea obligatie inventata de persoana care a emis-o.Normele de despagubire prevad despagubirea in baza documentelor intocmite de organele de cercetare/constatare, chiar in cazul cand autovehiculul a fost reparat, daca daunele pot fi deduse.
Modul de procedare este:


Art. 40. — (1) Procesul-verbal de constatare a pagubelor se semneaza de toate persoanele care iau parte la intocmirea acestuia.
(2) Eventualele obiectii ale partilor cu privire la prejudiciile constatate vor fi mentionate in procesul-verbal sau intr-o anexa la acesta.
(3) Eventualele modificari in cuprinsul procesului-verbal trebuie certificate sub semnatura persoanelor precizate la alin. (1).
(4) Daca prin demontarea sau reparatia bunului avariat au rezultat si alte pagube produse ca urmare a accidentului, ce nu au putut fi constatate initial, se va intocmi un proces-verbal suplimentar de constatare a pagubelor.

..dar si:

Art. 42. — Asiguratorii RCA pot acorda despagubiri si in cazul in care persoana pagubita a procedat la repararea vehiculului avariat, inainte ca asiguratorii sa efectueze constatarea prejudiciului, daca imprejurarile si cauzele producerii evenimentului asigurat, precum si cuantumul pagubei rezulta din actele aflate la dosar. In asemenea situatii stabilirea marimii cuantumului pagubelor se face in baza datelor consemnate in constatarea amiabila, in actele incheiate de organele de politie, de unitatile de pompieri sau de celelalte autoritati publice competente, a documentatiilor privind costul efectiv al reparatiilor efectuate, coroborate cu preturile practicate de unitatile de specialitate, a declaratiilor scrise ale partilor implicate in accident si ale martorilor cu privire la accidentul produs, precum si a altor dovezi prezentate, coroborate cu propriile constatari ale asiguratorului, rezultate in urma examinarii reparatiilor executate la vehicul si, dupa caz, a inlocuirii eventualelor parti componente sau piese avariate, precum si cu investigatiile in legatura cu dinamica accidentului, localizarea acestuia etc. Si in aceste cazuri datele constatate vor fi consemnate in procesul-verbal de constatare a pagubelor la vehicule, care va fi semnat de toate persoanele care iau parte la intocmirea acestuia.

Ultima modificare: Miercuri, 11 Aprilie 2012
nucu$, utilizator
Am inteles. Multumesc pentru informatii, sunt de un real ajutor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz vinovat de accident de a preda polita de asigurare niculaucarmen niculaucarmen ce tip de actiune pot formula in instanta in cazul in care am fost implicata intr-un accident de circulatie cu avarii la autoturism, iar vinovatul de accident ... (vezi toată discuția)
Dauna auto ainginer ainginer Buna ziua Am si eu o nelamurire, poate gasesc una din partea dvs Am avut un accident, urmat de un dosar penal, accident din care a rezultat avarierea unui nr ... (vezi toată discuția)
Generali casco stelian24 stelian24 Buna, am avut un accident , practic un tip de la BCR a intrat in mine...in februarie 2010, desi am casco la Generali...inca nu am fost despagubit...solutia lor ... (vezi toată discuția)