avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Activitate sin_morison

Activitate sin_morison

problema este in felul urmator: eu vreau sa ma folosesc de acest drept al meu - dreptul de proprietate. Nu pot sa chem un expert topo momentan pentru ca nu este intabulat terenul pe care se afla blocul, deci nici blocul nu este intabulat. Terenul apartine primariei si va fi dat in concesiune. La acest moment blocul este ridicat si dat in folosinta iar apartamentele au fost predate beneficiarilor. Blocul in care se afla si apartamentul meu, face parte dintr-un ansamblu de 5 blocuri, dintre care 4 sunt date in folosinta, inclusiv al meu. Primaria mi-a spus ca nu face cadastru decat pe toata suprafata aferenta ansamblului. Si aici mai apare o problema: pentru cel de al 5-lea bloc, constructorul se afla in proces cu investitorul. Toata constructia pana in acest moment a durat 5 ani, si sunt doar niste blocuri cu 4 etaje! Daca o tine in ritmul acesta, mai facem intabularea peste 10 ani.
Cum as putea eu sa motivez primaria sa intabuleze doar terenul aferent blocului nostru?
Din aceasta cauza intrebam de timpul de realizare a cadastrului!

Multumesc!
as dori sa stiu daca exista vreo prevedere legala privind obligativitatea realizarii cadastrului pentru un apartament nou intr-un anumit termen?
Succesiunea faptelor este urmatoarea:
1. am obtinut acordul pentru acordarea subventiei de la stat conform OUG 51/2006 prin Hotararea Consiliului Local al mun. Ploiesti nr. 306/28.11.2008;
2. am luat in primire apartamentul la data de 01.07.2011 prin Procesul Verbal inregistrat la Agentia Nationala pentru Locuinte cu nr. 11466/11.07.2011;
3. la data de 04.07.2011 cu numarul de inregistrare 011451 a fost incheiat Procesul Verbal de Receptie la Terminarea Lucrarilor a imobilului in care se afla si apartamentul meu, apartament pentru care a fost alocata subventia conform OUG 51/2006;
4. prin adresa nr. 012970/27.07.2011 am solicitat Consiliului Local al mun. Ploiesti alocarea efectiva a subventiei.
5. la data de 02.02.2012 am solicitat punct de vedere din partea MDRT privind virarea acestei subventii dar pana la acest moment nu am primit nici un raspuns concret.
Va rog sa ma ajutati si sa ma indrumati in vederea unui pas urmator: actiune in instanta (ce tip de actiune implica acest caz)?
multumesc!