avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate Adrianna86

Activitate Adrianna86

Răspuns la discuția Responsabilitate caramizi
multumesc!!!!!!!m-am mai linistit!
Sarbatori Pascale linistite!
Răspuns la discuția Responsabilitate caramizi
in partea inferioara a balconului erau caramizi decorative, nu cred ca aveau un rol deosebit, neexistant nicio fanta. Initial balconul a fost inchis cu"cornier" si geamuri simple. In decursul anilor caramizile s-au slabit. pana sa schimbam tamplaria balconului caramizile de la balconul vecinului de sprijineau pe tamplaria noastra. Cand tamplaria veche a fost inlaturata acestea nu mai aveau punct de sprijin si noi l-am adunat pentru a nu lovi in cadere trecatorii.
vecina si-a montat tamplarie PVC acum 2-3 ani, iar fatada exterioara a fost data cu un var, dar caramizile nu au fost intarite.
Vecina sustine ca din cauza noastra, ca am "zguduit: blocul au cazut.
Din punct de vedere legal e de datoria mea sa le fixez?
cum pot dovedi ca de fapt ele erau slabite si nu din vina mea au cazut?
in niciun caz nu vreau sa ajung in instanta, dar nici nu sunt de acord sa platesc o lucrare pe care de fapt ei nu au facut-o niciodata!
@ elga50: am inteles ca renovarea fatadei revine in sarcina asociatiei, dar asociatia ma poate acuza de ceva?
va multumesc mult pentru sfaturi!
tare mi-as dori sa rezolv problema asta, caci vecinii astia sunt putin cam ciudati si toata lumea ii deranjeaza, ei sunt cei mai destepti si ei nu deranjeaza pe nimeni! asta zic ei!
va rog din suflet un raspuns cat mai repede!
Răspuns la discuția Responsabilitate caramizi
Nu au nici un rol aparte...pur si simplu sunt asezate pe partea de jos a balconului!
Buna seara!
Am si eu o problema! M-am apucat sa-mi fac curatenie in casa, si prima si prima oara a trebuit sa imi schimb geamurile la bacon, aveam schelet metalic iar acuma ne-am pus termopane, iar cand ne-au scos baietii ramele au cazut cateva caramizi de la balconul vecinii deasupra. Ea si-a renovat balconul acum 3 ani, si cred ca nu si-au prins bine caramizile ca stateau in rama geamurilor noastre. Si ne tot ameninta ca este de datoria noastra, ca o sa cheme politia. Sincer eu vreau sa fac totul asa cum spune legea de aceea as avea mare nevoie de ajutor ca sa stiu ce sa fac. Ma poate ajuta cineva?