avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 389 soluții astăzi
Forum Activitate alecsandri

Activitate alecsandri

Răspuns la discuția gard despartitor intre case
:worthy:
Răspuns la discuția gard despartitor intre case
X-(
Răspuns la discuția gard despartitor intre case
este o problema foarte complicata se pare#-o
Răspuns la discuția gard despartitor intre case
Problema este ca se foloseste de gardul construit de mine fara sa plateasca nimic
Răspuns la discuția gard despartitor intre case
ma poate indruma cineva ?
Răspuns la discuția gard despartitor intre case
este construit la limita proprietatii mele.#-o
Am construit un gard intre mine si propr.vecinului care la data constructiei nu isi incepuse casa iar atunci cand a terminat constructia am constatat ca s-a lipit de gardul meu cu gardul dumnealui si a zugravit gardul pe partea dumnealui fara acordul meu. Ce ar trebui sa fac eu in situatia asta ? #-o
Răspuns la discuția cumparare imobil
art.1669-pct.2 ,,Dreptul la actiune se prescrie in termen de 6 luni de la data la care contractul trebuia incheiat°° Asta nu inseamna ca antecontractul de vanzare-cumparare trebuia sa aiba o data stabilita pentru platirea contravalorii imobilului si incheierea contractului de vanzare-cumparare ? Daca nu are aceasta data si sa introdus expresia ,,se va incheia dupa obtinerea unui imprumut bancar°° si nu s-a obtinut imprumutul bancar nici dupa 6 luni de zile, el tot mai este valabil ? Pana cand este valabil ? Daca nu vine nici pestre 3 ani cu banii, acel imobil nu se poate cumpara de altcineva din cauza acestui antecontract ? Multumesc !!!


Vreau sa cumpar un imobil care are un antecontract de vanzare-cumparare cu un alt client dar care nu are trecuta nici o data la rubrica de perfectare a contractului de vanzare-cumparare ci expresia ,,se va incheia dupa obtinerea unui imprumut bancar°°.Antecontractul este intocmit in anul 2011 de un cabinet de avocatura mai precis de sotia persoanei care vroia sa cumpere si de la data intocmirii au trecut mai mult de 6 luni timp in care cumparatorul nu a venit cu banii. Intrebarea mea este urmatoarea : acest antecontract este valabil daca nu are data cand trebuie intocmit contractul de vanzare-cumparare ? Personal imi pare o teapa pe care a vrut sa o traga cumparatorul din antecontract proprietarului imobilului. Multumesc !!!=D>=D>