avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate mese76

Activitate mese76

Răspuns la discuția Proprietar disperat dupa bani
Pana la urma am angajat un avocat, l-a notificat in vederea unei intalniri pentru intelegere amiabila, s-a prezentat... nu am ajuns la nicio intelegere iar acum l-am dat in judeacata. Sa vedem cum se va termina toata nebunia asta. Intre timp mi-a mai facut fel de fel de reclamatii la serviciu invocand tot felul de aberatii.
Răspuns la discuția Proprietar disperat dupa bani
Multumesc tuturor pentru raspunsurile primite. Pana la urma proprietarul a dat declaratie la politie ca imi va restitui bunurile dar sa-l sun eu ca el nu ma suna. L-am sunat si se face ca nu ma aude :)... spune intr-una "Alo...alo... " si inchide. I-am trimis sms sa-mi comunice ora si data la care pot sa mi le ridic...nu a dat niciun raspuns. Miercuri ii voi face inca o plangere de data aceasta penala pentru tulburare de posesie si sechestrare de bunuri. A sunat si pe la serviciu si m-a jignit si pe mine si pe alte persoane pentru ca nu i-au dat noua adresa spune ea "pentru a ma da in judecata" (adresa mea fiind o data cu caracter personal nimeni de la serviciu nu i-a comunicat-o).
Despre datoriile mele... chiria este achitata pana in ultima zi in care am stat acolo (cand m-am mutat am instiintat administratia blocului in scris...am si adeverinta primita de la ei), utilitatile la fel pana in ultima zi platite de mine, numai intretinerea in valoare de 1400 lei ramanand neplatita.
Singura dovada ca i-am platit acea garantie este o declaratie a lui (semnata in prezenta a doi martori), in care aminteste ca "suma oferita ca si garantie in anul 2008 a fost folosita la igienizarea apartamentului" dar nu precizeaza in acea declaratie despre ce suma este vorba-350E. (Dupa ce mi-a incuiat usa proprietarul a doua zi a tras o spoiala pe pereti am inteles). Intre timp a recunoscut si ca nu-i datorez acei 8000 lei. E nebun rau omul.... dar nici nu se lasa. Niciodata nu a negat ca a primit acea suma doar ca nu e dovada scrisa.
Răspuns la discuția Proprietar disperat dupa bani
Intr-adevar... scopul meu este sa scap si sa nu mai aud de acest om in viata mea. Multumesc!
Răspuns la discuția Proprietar disperat dupa bani
Da. Reducerea chiriei a fost inscrisa de fiecare data prin acte aditionale contractului de inchiriere si semnate atat de mine cat si de el.
Răspuns la discuția Proprietar disperat dupa bani
Singura datorie pe care o am la el este intretinerea pe 3 luni care acum nici pe luna martie nu este afisata si pe care initial a spus ca o va plati din garantia de 350 euro. Pretentiile lui insa sunt sa-i platesc suma de 8000 lei rezultata, spune el, din reducerile chiriei (am spus la inceput). Intrebarea mea ar fi, daca se dovedeste ca nu ii datorez acei bani (8000 lei) si faptul ca nu imi permite accesul in locuinta sa-mi ridic bunurile ramase desi contractul nu este reziliat, de ce se face vinovat acest individ?
Răspuns la discuția Proprietar disperat dupa bani
Tot timpul am incercat sa rezolv pe cale amiabila, timp de 4 ani nu am avut absolut nicio divergenta cu aceasta persoana, in momentul mutarii proprietarul a fost de fata... apoi pur si simplu parca a innebunit. Nu mai raspunde la tel...si mi-a trimis acea petitie. Nu stiu ce planuri diabolice mai are. Multumesc!
Răspuns la discuția Proprietar disperat dupa bani
In contractul de inchiriere scrie ca sunt obligat sa anunt proprietarul inainte cu 30 de zile ceea ce am si facut. Ok... si daca nu am reziliat contractul de ce nu am acces in locuinta? Eu inca sunt chirias cu acte in regula. Corect? El a schimbat yala iar eu am bunuri acolo pe care nu mi le pot lua.
Răspuns la discuția Proprietar disperat dupa bani
Multumesc pentru raspuns! Mai am de achitat intretinerea pe 3 luni acolo dar in urma cu 4 ani i-am dat o garantie de 350 euro si pana in momentul mutarii a fost de acord sa achite restantele din acea garantie, diferenta urmand sa o achit eu daca exista. Prostia mea a fost ca i-am dat garantia fara chitanta...fara nimic dar el nu a negat pana acum ca i-am dat-o. Nu stiu acum ce planuri mai are....
Buna seara!
Sunt un fost chirias si in urma cu doua zile m-am trezit la serviciu cu o petitie din partea fostului proprietar prin care ma numeste "escroc" spunand ca ii datorez cateva mii lei in urma "reducerilor" pe care mi le-a facut. Pe scurt, in urma cu 4 ani am inchiriat apartamentul de la acesta cu contract de inchiriere la Administratia Financiara. De-a lungul timpului am negociat cu acesta valoarea chiriei, fapt consemnat prin acte aditionale la contractul de inchiriere in care au fost inscrise noile valori. In urma cu doua luni am achizitionat o locuinta. L-am anuntat cu o luna inainte ca intentionez sa ma mut. Cand a venit momentul, proprietarul a luat-o razna, sechestrandu-mi si o parte din bunuri, refuzand sa reziliem contractul (contractul de inchiriere nu este reziliat nici in prezent) si refuzand orice dialog. Mentionez ca sunt cadru militar si aceasta petitie mi-a adus atingere imaginii mele la serviciu dar si in comunitatea unde am locuit cu chirie. As dori un sfat cum sa procedez cu acest proprietar si o consiliere juridica daca se poate. Multumesc!