avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate IVANOVA

Activitate IVANOVA

Cunoasteti care sunt implicatiile daca: sotia a intentat divortul si a cerut ca dupa divort sa revina la numele de fata. Dupa ce s-a incheiat actiunea de divort sotia nu a mai revenit la numele de fata pastrand numele sotului.
Este obligatoriu ca sotia care a cerut schimbarea numelui sa faca acest lucru? Care sunt implicatiile daca nu-si mai schimba numele nici la 5 ani dupa pronuntarea hotararii de divort.
Răspuns la discuția Reparatia terasei blocului
Pai tocmai asta era problema, ca presedintele asociatiei habar nu are ce trebuie sa faca si venise la noi cu hartia aia, crezand ca daca scriem noi ca nu suntem de acord se rezolva problema. Eu am refuzat sa scriu ca nu suntem de acord. Oricum era o ineptie. Multumesc pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Reparatia terasei blocului
Deci chiar daca sunt vecini care vor scrie pe hartia respectiva ca nu sunt de acord, oricum trebuie sa plateasca toata lumea? Problema ar mai fi ca, la noi la asociatie, nu exista fond de reparatii. Cel mai corect ar fi sa se tina o adunare generala? De fapt eu cred ca presedintele, prin faptul ca ne pune pe noi, ceilalti locatari, sa scriem ca nu suntem de acord, vrea sa se spele pe maini in legatura cu aceasta.
Locuiesc intr-un bloc cu 3 etaje, iar vecinul de la etajul 3, care a cumparat de curand apartamenntul a facut o hartie catre Presedintele asociatiei de proprietari prin care instiinteaza ca sunt necesare reparatii de hidroizolare la acoperis. Prin aceasta adresa respectivul proprietar il roaga pe presedinte sa instiinteze si pe ceilalati proprietari care detin cota parte din respectivul acoperis in vederea gasiri unei solutii de comun acord. Intrebarea mea ar fi: eu ca proprietar, ce raspuns ar trebui sa dau la respectiva hartie inmanata mie de catre presedinte, stiind ca la repararea acoperisului trebuie sa contribuie toti locatarii. Daca eu scriu ca nu sunt de acord are vreo relevanta?