Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... NUME DUPA DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

NUME DUPA DIVORT

Cunoasteti care sunt implicatiile daca: sotia a intentat divortul si a cerut ca dupa divort sa revina la numele de fata. Dupa ce s-a incheiat actiunea de divort sotia nu a mai revenit la numele de fata pastrand numele sotului.
Este obligatoriu ca sotia care a cerut schimbarea numelui sa faca acest lucru? Care sunt implicatiile daca nu-si mai schimba numele nici la 5 ani dupa pronuntarea hotararii de divort.
Infractiune, nerespectarea hotararilor judecatoresti. Art 271 Cp.
Daca in hotararea de divort nu este un termen pentru schimbarea actelor, nu poate fi trasa la raspundere.
Baza legala este OG 41 din 2003, art. 4 alin. 3, lit. c. Nu exista un termen specificat in mod expres, exista afirmatii ca numele se poate schimba de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii de divort, alte afirmatii ca numele se schimba de la momentul obtinerii unei copii dupa hotararea de divort care sa poarte mentiunea de irevocabila ...
Daca nu isi schimba documentele cu noul nume, dupa ce instanta a stabilit asa se comite infractiunea de nerespectare a unei hotarari judecatoresti ce se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Alex_Munteanu a scris:

Daca nu isi schimba documentele cu noul nume, dupa ce instanta a stabilit asa se comite infractiunea de nerespectare a unei hotarari judecatoresti ce se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.

Alin. 1 din art. 271 Cod penal are ca si conditie impotrivirea la executarea unei hotarari judecatoresti, prin amenintare fata de organul de executare .... Ori in cazul prezentat nu este o impotrivire cu amenintare, mai mult de atat nu exista un termen stabilit de instanta pentru indeplinirea procedurii de schimbare a numelui ...
Fapta constituie contraventie, se sanctioneaza contraventional, intrucat numele trebuia schimbat in termen de 15 zile ( O.U.G. nr. 97/2005 ).