avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate maral

Activitate maral

multumesc tuturor pentru sfaturile si informatiile oferite!Mi-ati fost de mare ajutor !
Buna ziua,

Intentionez sa achizitionez un apartament si as avea nevoie de cateva sfaturi/lamuriri.

Apartamentul este mostenit de 3 frati si de catre mama acestora.Mostenitorii sustin ca au toate documentele de proprietate in regula, ca au facut cadastrul sic a au inscris apartamentul la CF.

Ce ar trebui verificat ca sa ma asigur ca documentele sunt ok si ca ei au dreptul sa vanda apartamentul?


Notarul la care se incheie contractul are vreo obligatie sa ma avertizeze daca ceva nu este in regula?

Mi-au cerut sa mergem la notar inainte de semnarea contractului ca sa semnez o cerere prin care declar ca vreau sa cumpar apartamentul si care se pare ca ar fi necesara la CF.Nu am putut cere alte lamuriri la acel moment.
Aveti idee despre ce fel de cerere este vorba? Dupa ce se incheie contractul de vanzare, cat timp mai dureaza pana cand notarul inscrie imobilul la CF?

In afara de asta , vor sa primeasca banii cash, nu in cont.Cum ma pot asigura ca nu contesta primirea banilor dupa aceea?

Stiu ca sunt multe intrebari, dar mi-este teama de eventualele riscuri si va rog sa imi acordati o mana de ajutor pentru a ma lumina cat de cat:">

Va multumesc anticipat