avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Activitate RIB

Activitate RIB

Buna ziua. Acum cateva luni, am apelat la o firma de computere pentru o recuperare de date. Pierdusem niste date dupa un hard extern asa ca la recomandarea unei cunostinte, am ajuns la firma respectiva. Tipul care lucra acolo, mi-a zis de la inceput ca nu stie sigur daca poate sa mai faca ceva, dar a zis sa-l las acolo, ca incerce sa ma ajute. In fine, am predat hard-ul firmei pe semnatura (inca mai am hartia), de fata fiind si seful firmei. A doua zi cand vorbesc cu el imi zice ca a gasit datele si sunt ca le vede si ca ma costa 500 de lei, dar ca daca vrea sa ramana intre noi, poate sa aranjeze, si sa dau 350 fara sa stie seful lui. Eu am fost de acord (prima mea greseala) si m-am dus la el la firma si mi l-a dat iar eu fara sa verific daca datele chiar sunt bune, am luat hard-ul si ajuns acasa am constatat ca nu puteau fi folosite. Au intrecut cateva luni de amanari, cum ca n-are bani, ca are probleme, oricum e lesne ca nu are de cand sa-mi dea banii. Stiu ca sanse nu prea am sa-i recuperez, dar exista vreo solutie, ceva, macar sa-l sperii? Multumesc