avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate coriand

Activitate coriand

Tatal meu are un certificat de mostenitor dobandit in urma decesului bunicilor in 1989,este singur mostenitor fiind singur la parinti.Din 1989 pina in prezent nu a facut nici un demers pentru a transforma acel certificat de mostenitor in act de proprietate,si in urma cu un an a incercat dar a constatat ca la primarie nu figureaza decat un corp de casa din cele doua existente.Pentru cel construit in 1967 nu se gaseste autorizatie de contructie.
Care sunt pasii ce trebuiesc urmati pentru inscrierea corpului de casa si ulterior pentru finalizarea actelor de proprietate,cadastru etc.multumesc anticipat
Răspuns la discuția LICHIDARE FIRMA
In tot acest timp, de la inceperea lichidarii si pina in prezent societatea avea motiv sa mai fie amendata?ar fi trebuit sa depuna alte situatii la DGFP,ma gandesc sa nu ma trezesc si cu alte amenzi sau datorii acumulate dupa inceperea procedurii de lichidare.
Răspuns la discuția LICHIDARE FIRMA
Luni urmeaza sa caut lichidatorul,dar la ORC societatea figureaza ca fiind in curs de lichidare,am fost personal la ORC si am verificat si pe site.La ORC un Consultant juridic ma sfatuit sa urmez procedura cu lichidatorul dar ca va trebui sa cheltui multi bani.
Discuție LICHIDARE FIRMA
Buna ziua,situatia este urmatoarea:

La data de 12.06.2006 Oficiul Registrului Comertului cheama in judecata firma in vederea dizolvarii,in baza legii 31/1990 art.237 alin.1,pentru nedepunerea situatiilor financiare pe 2003 si 2004.Mentionez ca este vorba despre o firma cu asociat unic,care la acea data era in conservare.
Firma nu depune in termen respectivele situatii financiare si drept urmare la data de 09.01.2007 tribunalul hotaraste dizolvarea societatii prin sentinta civila,cu termen de recurs in 30 de zile.
La data de 19.03.2007 DGFP in temeiul art.304 pct.9 Cod procedura civila,art.60 alin.3 Legea 31/1990 rep. si art.31 alin.1 din Legea 359/2004 formuleaza RECURS,invocand ca in urma verificarilor s-a constatat ca firma figureaza la acea data in evidentele Administratiei Finantelor Publice cu obligatii
fiscale restante in cuantum de 267 RON.Solicita astfel admiterea recursului in vederea recuperarii debitelor fata de bugetul general consolidat al statului.
La 23.04.2007 Societatea se adreseaza Presedintelui Curtii de Apel solicitand respingerea recursului formulat de DGFP intrucat acesta a ramas fara obiect deoarece societatea a platit obligatiile fiscale,facand totodata dovada platii acestora prin inscrisuri depuse,si cere mentinerea sentintei civile de dizolvare a societatii.Tot pe 23.04.2007 este respins recursul ca nefondat .
In sedinta din 26.06.2007 judecatorul delegat la ORC solutioneaza cererea DGFP din 01.06.2007 de numire a unui lichidator cu toate ca la acea data societatea nu avea nici o datorie fata de aceasta.

Pina la aceasta data nu am mai intreprins nimic si doresc sa ma sfatuiti in vederea efectuarii demersurilor legale pentru radierea societatii .Mentionez ca la data cererii de lichidare nu aveam nici o datorie,este legal ce sa intimplat.


Multumesc anticipat pentru ajutorul acordat