avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Activitate LeuDana

Activitate LeuDana

Am o intrebare, daca se poate sa primesc un raspuns. Sunt in perioada de preaviz. Firma a dispus concedierea din motive ce nu tin de natura salariatului, si anume desfiintarea postului din motive strict economice. Am fost doua persoane care am fost angajate in aceeasi perioada,pe acelasi post, eu am fost cea aleasa sa fiu concediata. Mai am inca 14 zile de preaviz. Intre timp am aflat ca sunt insarcinata in luna a doua.
Cum se poate face sa-mi continui lucru pentru a putea beneficia de indemnizatia acordata pentru concediul de maternitate?
?
Sa inteleg ca, in cazul in care nu imi dau acordul pentru a desfasura preavizul in alt punct de lucru, pot sa nu merg la lucru in aceasta perioada?
Firma este in insolventa si au invocat acest motiv pentru a determina perioada de preaviz.
Nu trebuie facut transfer catre un alt punct de lucru pentru a termina preavizul?
Buna ziua,

De curand am primit notificare privind inchiderea punctului de lucru unde sunt angajata (18.04.12).Incepand cu aceasta zi am intrat in perioada de preaviz care va tine 15 zile. Pe data de 09.05.12 va inceta contractul individual de munca.
Luni, 23.04.12 va avea loc inchiderea magazinului, cu toate procedurile pe care le presupune. Va rog sa imi spuneti daca dupa aceasta zi va mai trebui sa ma prezint la lucru sau daca ei au voie sa ma transfere la un alt punct de lucru pentru a-mi termina preavizul.
Multumesc!