avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate bebim

Activitate bebim

Buna seara ! Am primit mereu raspunsuri care m-au ajutat,de aceea va rog sa ma mai ajutati cu un raspuns. Din luna octombrie beneficiez de somaj pentru o perioada de 6 luni .Am gasit intre timp o colaborare cu o firma ,dar conditia este sa-mi deschid PFA . Am intrebat la Agentia din orasul meu cand am mers pentru viza,iar domnul mi-a spus ca nu se poate lucrul acesta,trebuie sa renunt la somaj in momentul in care mi se da autorizatia pentru PFA. Eu am gasit pe internet Legea 76/2002,art.44 care spune ca incetarea platii indemnizatiei de somaj acordata beneficiarului are loc dupa cum urmeazaȘ pct.c) la 90 de zile de la data emiterii autorizatiei de functionare pentru a desfasura activitati independente sau a certificatului de înmatriculare, conform legii, dacă realizează venituri lunare mai mari decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
Asta inseamna ca timp de 3 luni eu primesc somajul si pot lua realiza venituri din PFA mai mici de 500 lei?Apoi dupa 3 luni mi se opreste somajul?
Multumesc anticipat!
O seara frumoasa!


Multumesc mult pentru informatii ! Luna aceasta fac un an de munca ,dar stiam ca nu s-a mai platit la stat de cateva luni . Sper sa nu am probleme cu indemnizatia de somaj ....
Buna ziua !
Sunt angajata de un an la o firma si vreau sa intru in somaj .Am inteles ca se poate chiar daca firma nu mi-a platit la stat impozitul sau ce alte taxe se mai platesc pentru angajati.Lucrul acesta se intampla de cateva luni.Luna trecuta m-am inscris la o scoala postliceala.As putea acum sa mai intru in somaj cu 1 octombrie daca in cep cursurile la postliceala?
Multumesc !
Buna ziua !
In anul 2006 am contractat un credit de nevoi personale in val de 10.199 ron de la o banca comerciala . In anul 2009 am avut ceva probleme in famile si nu am putut plati la timp .In anul 2010 s-a instituit poprire pe 10.998 ron . La 7/5/2012 total poprire 8.900 ron iar sold restant 6.000 ron la care se calculeaza dobanda . Am fost la banca si am cerut un desfasurator plati de la inceputul creditului pana in prezent dar am fost refuzat pe motiv ca nu pot elibera asa ceva . Am facut apel la ANPC dar acestia tegiverseaza lucrurile de 4 luni . Am facut 3 reclamatii foarte specifice cerand desfasurator plati si mod calcul dobanda si penalitati . Raspunsul primit a fost o trimitere la formula de calcul a dobanzi din contractul de credit si atat , iar cu privire la desfasurator plati, dansii au dat un copy/paste de pe desfasuratorul contului din care se face poprirea , acesta fiind adus de catre mine de la banca unde am cardul de salariu . Sa inteleg ca intre Anpc si banca exista un acord tacit . Dece nu primesc desfasuratorul de plati? Exista o lege care obliga banca in astfel de cazuri ? Daca o sa vedeti reclamatiile versus raspunsuri ANPC "va cruciti" , una ceri alta primesti . In concluzie ANPC refuza sistematic sa obtina de la banca un desfasurator plati si sa faca analiza modului de calcul dobanda si penalitati . Va multumesc ca ati avut rabdarea sa ma ascultati si astept un raspuns de la voi .